Ellentmondó kilátások

Brüsszel. Louis Michel, az Európai Unió miniszteri tanácsában e félévben elnöklő belga külügyminiszter erélyesen igyekezett lehűteni azokat a várakozásokat, hogy az EU az év végi csúcsértekezleten már megnevezi azokat a tagjelölt országokat, amelyek értékelése szerint 2002 végéig lezárhatják a csatlakozási tárgyalásokat az unióval.

Gentet megkímélték a tüntetőkTASR/EPA A Brüsszelben tartott európai értekezlet utáni sajtóértekezleten Michel igyekezett mindenképpen elvenni az élét Guy Verhofstadt miniszterelnök péntek esti genti kijelentésének. A belga kormányfő a csúcs után tartott sajtóértekezleten feltételes formában ugyan, de megcsillantotta azt a lehetőséget, hogy az év végi csúcson már jelezhetik, mely országok állnak közel ahhoz, hogy 2002 végéig lezárják a csatlakozási tárgyalásokat az EU-val s így felvételi eljárásuk megkezdődjék. A brüsszeli sajtóértekezleten elsősorban a lengyel tudósítók erre vonatkozó kérdéseire válaszolva Michel egyre indulatosabban, Günter Verheugen bővítési biztos szelídebben, de határozottan próbálta eloszlatni e várakozásokat.

„Szó sincs rangsorba állított listáról, hogy íme ez lesz az első csoport” – fakadt ki a záporozó kérdésekre a belga külügyminiszter. Szerinte csupán arra lehet számítani, hogy a jövő hónapban esedékes éves országjelentések alapján az év végi csúcson az állam- és kormányfők beható eszmecserét folytatnak a tagjelöltek addig elért haladásáról és a jelentésből a jelöltek maguk is kiolvashatják majd, hol tartanak. „Minden tagjelölt láthatja majd, milyen esélyei vannak a cél elérésére és mikor”.

Verheugen békítőbb hangnemben ugyan, de szintén azt hangoztatta, hogy külön lista vagy nevek említése nélkül is világos lesz minden tagjelölt számára, mekkorák az esélyei a tárgyalások 2002-es befejezésére.

Megfigyelők az ellentmondó nyilatkozatokkal kapcsolatban emlékeztetnek arra, hogy a csatlakozási tárgyalásokon az EU eddig Ciprussal, Magyarországgal, Máltával és Szlovéniával zárta le előzetesen a legtöbb tárgyalási fejezetet. A latolgatások ezért mindinkább arra irányulnak, be tudja-e hozni tárgyalási hátrányát velük szemben jövőre Lengyelország, mert a feltevések szerint néhány nagy tagállam feltétlenül csak Lengyelországgal tudja elképzelni a keleti bővítés első csoportját.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?