Az Európai Unió Mezőgazdasági Alapok Bizottsága elfogadta Szlovákia 2004 és 2006 közötti vidékfejlesztési tervét. A terv megvalósítása 561,8 millió euróba kerül, az összeg 70 százalékát az EU biztosítja, a fennmaradó 30 százalékot szlovák állami és magánalapokból fedezik.
Elkészült a vidékfejlesztési terv
Az EU és Szlovákia közös feladatnak tartja a gazdaság jövedelmezőségének növelését, a hátrányos helyzetű területeken a mezőgazdaság potenciáljának megőrzését, az erdőirtás visszaszorítását, az erdőgazdálkodás átgondolását, a környezetvédelmi szabályok betartatását. A terv megpróbálja gazdaságilag életképessé tenni a lépéshátrányban lévő farmokat, azzal, hogy termelői csoportok létrehozását támogatja. A tervet az Európai Bizottságnak formálisan még jóvá kell hagynia.
Korábban a bizottság Szlovákia esetében 182,9 millió eurós mezőgazdasági csomag megítéléséről döntött. A három évre szóló terv összértéke 561,8 millió euró, ennek 70 százalékát az Európai Unió adja (397,1 millió eurót), a fennmaradó 30 százalékot (164,7 millió eurót) Szlovákiának kell biztosítania, állami és magánalapokból.
A tervben tételesen meghatározták, hogy mely célra milyen összeget fordíthat Szlovákia. ĺgy például 24,3 millió eurót kell költeni a környezetvédelmi standardok alkalmazására, közvetlen gazdáknak juttatott kifizetésekre 99,76 millió euró jut, 81,1 milliót agro-környezetvédelmi projektek indítására fordítanak. A legnagyobb összeg, 244,4 millió euró, a gyenge földminőség miatt hátrányos helyzetű mezőgazdasági térségek megsegítését szolgálja, szak-értők szerint 1 250 000–1 350 000 hektárnyi ilyen terület van Szlo-vákiában.
A terv alapján 10,9 millió eurót költenek a termelői csoportok kialakítására, 6,6 millió eurót az erdők kiirtásának megállítására, 70,1 millió eurót a Pozsony-környéki mezőgazdasági holdingok támogatására. 9,47 millió euró a SAPARD-programok végrehajtására jut, 15,21 millió eurót pedig a teljes terv megvalósításának technikai költségei emésztenek fel.
Mint ismeretes, a magyar nemzeti vidékfejlesztési tervre is szerdán adta áldását az illetékes bizottság. A Szlovákiával összehasonlítva Magyarországnak jóval kevesebb saját erőt kell biztosítania a pályázatok révén kiosztható támogatáshoz: a szlovák hozzájárulás 30 százalék, a magyar csak 20 százalék. A teljes magyar program értéke 754,14 millió euró, amelyből az EU hozzájárulása 602,3 millió euró.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.