Elitalakulatok alakulnak

Brüsszel. Az EU várhatóan 2007-re lesz abban a helyzetben, hogy mintegy másfél ezer fős elitalakulatokat vethessen be sürgős beavatkozást igénylő válsághelyzetekben – közölték hétfőn vezető beosztású uniós illetékesek.

Brüsszel. Az EU várhatóan 2007-re lesz abban a helyzetben, hogy mintegy másfél ezer fős elitalakulatokat vethessen be sürgős beavatkozást igénylő válsághelyzetekben – közölték hétfőn vezető beosztású uniós illetékesek.

Michael Smith ír védelmi miniszter és Javier Solana, az EU kül- és biztonságpolitikai főképviselője a tagállamok védelmi minisztereinek kötetlen tanácskozása után elmondta, hogy ezek az alakulatok a hosszabb ideig tartó válságkezelési műveletekre létrehozott 60 ezer fős közös gyors reagálású erőt egészítenék ki.

„Az EU-nak készen kell állnia arra, hogy gyorsan cselekedjen. A gyors reagálás védelmi erőfeszítéseink központi elemévé vált” – mondta a tanácskozás után Smith, aki a soros elnökség képviseletében számolt be a vitáról.

A közös európai védelempolitika alakításában vezető szerepet játszó három tagállam, Franciaország, Németország és Nagy-Britannia kezdeményezte, hogy az EU hozzon létre nyolc-tíz, egyenként mintegy másfél ezer fős elitalakulatot, amelyek két héten belül bevethetők lennének. Ezeket az egységeket olyan műveletek végrehajtására szánnák, amilyet az unió tavaly francia vezetéssel a Kongói Demokratikus Köztársaságban hajtott végre a Bunia város térségében kirobbant etnikai konfliktusok csillapítására.

A tervek szerint ez a három ország önálló alakulatokat állítana ki, a kisebb tagállamok közül pedig többen vennének részt egy-egy ilyen alakulat megszervezésében. Az ír miniszter az ülés utáni sajtóértekezleten közölte, hogy a tagállamok részéről általában kedvező fogadtatásra talált a javaslat.

Uniós diplomaták szerint nem kizárt, hogy az első alakulatok már az elkövetkező években létrejönnek, hivatalosan azonban a kontingensek teljes körű megszervezése csak 2007-re várható.

A szükséges katonai képességek egy része már most is adott. Az EU-nak például hosszabb ideje problémát jelent, hogy nem rendelkezik megfelelő hadászati légi szállítási kapacitással. Solana szerint azonban a tervezett gyors reagálású alakulatok szállítása már a mai feltételek mellett is zökkenőmentesen megoldható lenne.

Maguknak az alakulatoknak a megszervezése csak a tervek egyik része. Ahhoz, hogy gyorsan bevethetők legyenek, hasonlóan gyorsnak kell lennie a politikai döntéshozatalnak, valamint a műveletek tervezésének. Ezért e három területen egyszerre kell haladni – mondta a főképviselő.

Az elképzelések szerint az alakulatok mozgósításakor az EU jellemző esetben az ENSZ felhatalmazása alapján járna el, és a világszervezet békefenntartói szerepvállalásához készítené elő a terepet. Ilyen volt már a tavaly Kongóban végrehajtott művelet, az első olyan uniós katonai akció, amely Európán kívül zajlott.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?