Elhúzódik a válság Iránban

Teherán. Mohammed Hatami reformpárti iráni elnök biztos abban, hogy a kiírásnak megfelelően, februárban megrendezik a parlamenti választásokat. Annak ellenére, hogy a papokból és jogtudósokból álló konzervatív Őrök Tanácsa kizárta a jelöltek közül a választásokra nevezettek jó részét.

Teherán. Mohammed Hatami reformpárti iráni elnök biztos abban, hogy a kiírásnak megfelelően, februárban megrendezik a parlamenti választásokat. Annak ellenére, hogy a papokból és jogtudósokból álló konzervatív Őrök Tanácsa kizárta a jelöltek közül a választásokra nevezettek jó részét. „Megköveteljük, hogy legyenek szabad, tisztességes és a nyílt versenyre lehetőséget adó választások, és a kormány minden bizonnyal fog is ilyen választásokat tartani az arra kijelölt napon” – jelentette ki tegnap az államfő újságírók előtt. Hatami a lapok szerint elutasította annak a több tucatnyi kormánytisztviselőnek a lemondási kérelmét, akik az utóbbi napokban távozással fenyegetőztek a képviselőjelöltek tömeges kizárása miatt. Az egyik kormányszóvivő hétfőn bejelentette, hogy a kormány fontolgatja a választások lemondását az Őrök Tanácsával fennálló viszály miatt. Tegnap a többségében reformerek alkotta parlament visszavonta a választójogi törvény megreformálásának sürgősséggel tárgyalt tervezetét, amely arra kényszerítette volna az Őrök Tanácsát, hogy vizsgálja felül a választásokra nevezett 8157 jelölt közül több mint 3600-nak, főleg reformszelleműeknek a kizárását. A parlament vasárnap első olvasatban megszavazta a választójogi törvényhez benyújtott két módosítást, amelyeknek értelmében az Őrök Tanácsának ezentúl jóvá kellene hagynia minden olyan személy választási jelölését, akiről a helyi megbízottak megállapították, hogy lojális az iszlámhoz és az iráni iszlám hatalomhoz. Az Őrök Tanácsa azonban hétfőn megvétózta a tervezetet, arra hivatkozva, hogy az ellenkezik az iszlám törvénykezéssel, és sérti az alkotmány egyes pontjait is. A parlamentnek az állami rádió által közvetített tegnapi ülésén a képviselők úgy döntöttek, hogy visszavonják a módosító indítványt, és hat hónapig nem is térnek rá vissza. Ennek az a veszélye, hogy a reform süllyesztőbe kerül. A parlament ragaszkodhatott volna a reformok keresztülviteléhez, vagy úgy, hogy a törvénymódosítást változatlan formában beterjeszti a legfelsőbb politikai döntőbírósághoz, amely azonban szintén konzervatív személyiségekből áll, vagy figyelembe vehette volna az Őrök Tanácsának észrevételeit, és megpróbálhatott volna így szavazni róla mindaddig, amíg törvényerőre nem emelkedik. De a törvényhozás egyiknek sem látta értelmét.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?