<p>Brüsszel. Az Európai Bizottság, az Európai Központi Bank (EKB) és a Nemzetközi Valutaalap (IMF) szakértői tegnap befejezték athéni tárgyalásaikat, és abban a meggyőződésben távoztak, hogy „a görög kormányzat elkötelezetten és eltökélten tevékenykedik a következő hónapban” – olvasható a három intézmény közös közleményében.</p>
Elégedetten távozott Athénból a trojka
MTI-HÍREK
A hármas küldöttség szeptemberben visszatér a görög fővárosba, folytatni a megbeszéléseket. A közleményből az is kiderül, hogy a márciusban odaítélt 130 milliárd eurós második EU/IMF mentőprogram felfüggesztése föl sem merült. Jelenleg a program esetleges leállítása a tőkepiacok legnagyobb aggodalma Görögország és az euróövezet jövőjével kapcsolatban. Az EU/EKB/IMF trojka mostani látogatásán főleg a különböző reformokról volt szó, például a privatizáció újraindításáról, az adószedés javításáról, egyes piacok és szakmák céhes rendszerének liberalizálásáról. Augusztus végéig 3,2 milliárd eurónyi görög kormánykötvény jár le, és a törlesztésre az EU/IMF-program folytatása ad esélyt.
Otthon maradnak
Az eurózóna válsága és a gazdasági krízis miatt több európai ország kormányfőjének csak a múltat jelenti a több hetes nyári vakáció: otthon marad Mario Monti olasz, Mariano Rajoy spanyol és Antonisz Szamarasz görög miniszterelnök is. „Persze elutazhatnak szabadságra, de nagy a kockázata annak, hogy haza kell menniük” – vélekedett Paul De Grauwe, a London School of Economics professzora, aláhúzva a piacok bizonytalanságát és annak lehetőségét, hogy az adósságválság újra fellángolhat. „Azt tanácsolnám nekik, hogy ha elutaznak, ne pakolják ki bőröndjeiket” – tette hozzá De Grauwe.
Tavaly augusztusban a spanyol és az olasz kormányfőnek is félbe kellett szakítania üdülését, és idén sem adatik meg nekik a déli országokban amúgy megszokott több hetes vakáció. Az olasz parlament még mindig ülésezik. A spanyol kormány szakított az augusztusi szabadság hagyományával: három rendkívüli ülést is tart. Ez azt jelenti, hogy a kabinettagoknak a megszokott négy helyett csak két hét szabadság jut, Mariano Rajoy kormányfő pedig megszakítja nyaralását.
Athénban is hosszú lesz a nyár, az új koalíciós kormány magas rangú tagjai egyáltalán nem mennek szabadságra, az elhúzódó választási folyamat – előbb májusban, majd júniusban tartottak parlamenti választást – miatt ugyanis késlekednek a krízis „epicentrumában” álló ország megmentéséhez szükséges reformok.
A gazdaságilag szintén nehéz helyzetben lévő Portugáliában Pedro Passos Coelho miniszterelnök azt tanácsolta kormánya tagjainak, hogy töltsék odahaza szabadságukat, a kormányfő is így tesz.
Jár nekik a szabadság
A legtöbben egyetértenek azzal, hogy a válság leküzdésére tett 12 hónapi megfeszített munka után a politikusoknak is jár a szünet. „Néha azt hisszük, ők csak robotok. De nincs jó munkájuk, napi 24 órát, heti hét napot dolgoznak óriási nyomás alatt” – vélekedett Carsten Brzeski, az ING pénzintézet brüsszeli vezető elemzője. „Joguk van egy kis nyaraláshoz, még ilyen nehéz időkben is” – jegyezte meg.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.