Egységes közúti jelzések

Brüsszel. A közúti jelzések uniós egységesítését, a fényvisszaverők, záróvonalak fokozottabb alkalmazását sürgette az Európai Parlament a témáról a múlt héten elfogadott jelentésben, és jelezte: sehol nem engedné meg, hogy kezdő vezetők alkoholt fogyasszanak.

Brüsszel. A közúti jelzések uniós egységesítését, a fényvisszaverők, záróvonalak fokozottabb alkalmazását sürgette az Európai Parlament a témáról a múlt héten elfogadott jelentésben, és jelezte: sehol nem engedné meg, hogy kezdő vezetők alkoholt fogyasszanak.

Az EU-ban több mint 40 ezer halálesetet okoznak a közúti balesetek, amelyeknek közvetlen és közvetett költségeit 180 milliárd euróra, avagy az EU GDP-jének 2 százalékára becsülik – áll a svéd Ewa Hedkvist Petersen jelentésében. A dokumentumban az EP javaslatokat fogalmaz meg annak érdekében, hogy sikerüljön jelentősen csökkenteni a közúti balesetek számát és súlyosságát Európában. A szöveg szerint „a záróvonalak jelentősen csökkentik a halálos balesetek számát a közutakon”, a motorkerépáros balesetek megakadályozásának érdekében pedig több szalagkorlátot kellene építeni. Az európai bizottsági javaslatokhoz hasonlóan a parlament ösztönözné a tagállamokban a fényszóró kötelező nappali használatát, a tehergépkocsik körvonalainak jelzése céljából hátsó fényvisszaverő csíkok, valamint a holt terek felszámolását lehetővé tevő, beépített és utólag beszerelt tükrök alkalmazását. A képviselők szerint lehetővé kell tenni, hogy országhatároktól függetlenül büntethessék a gyorshajtókat, biztonsági övet be nem kapcsolókat és az ittasan vezetőket. Az EP egyúttal felszólította az Európai Bizottságot, terjesszen elő egy tanulmányt az európai közúti jelzések harmonizációjáról.

Egy múlt év végi felmérés szerint az akkor még 25 tagú unióban a leglátványosabban Franciaországban, Luxemburgban és Belgiumban csökkent a halálos közúti balesetek száma 2001 és 2005 között (35, 34 és 27 százalékkal). Szakemberek szerint összefüggés lehet a jelentős eredmények és a között, hogy Franciaországban és Belgiumban többszáz stabil sebességmérő kamerát helyeztek el az utak mellett. A negyedik Hollandiában 25 százalékos volt csökkenés. A legveszélyesebb európai ország baleseti szempontból pedig Litvánia, itt négyszer több a haláleset, mint Hollandiában. (mti, ev)

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?