Egyre feszültebb lesz a német–amerikai viszony

Berlin/Washington. A hónapok óta rendkívül hűvös német–amerikai viszonyt még feszültebbé tette Donald Rumsfeld amerikai védelmi miniszter, aki az Irak elleni háborúval kapcsolatos berlini elutasítás miatt egyazon kategóriába sorolta Németországot Líbiával és Kubával.

Berlin/Washington. A hónapok óta rendkívül hűvös német–amerikai viszonyt még feszültebbé tette Donald Rumsfeld amerikai védelmi miniszter, aki az Irak elleni háborúval kapcsolatos berlini elutasítás miatt egyazon kategóriába sorolta Németországot Líbiával és Kubával. Még az ellenzéki uniópártok – amelyek általában keményen bírálják a Schröder-kabinetet – is a berlini szövetségi kormány védelmére keltek. Például Edmund Stoiber bajor miniszterelnök határozottan visszautasította Rumsfeld minősítését. Stoiber – Schröder kancellár kihívója a tavalyi választásokon – rendkívül sajnálatosnak nevezte Rumsfeld megnyilvánulását. Nehezményezte, hogy a washingtoni külügyminisztérium azt tanácsolta az amerikaiaknak: ne utazzanak Münchenbe a hét végén, amikor a bajor főváros ismét otthont ad a minden évben megrendezésre kerülő nemzetközi biztonságpolitikai tanácskozásnak. Rumsfeldet meghívták a müncheni konferenciára, amelynek alkalmából tüntetések várhatók a városban. Günther Beckstein bajor belügyminiszter közölte, hogy 23 tüntetést, rendezvényt jelentettek be mára és holnapra, az erőszakra hajlamos tüntetők számát 1500-ra becsülik. Egyébként a biztonságpolitikai konferencia tegnap kezdődött. A nap folyamán Dan Coats berlini amerikai nagykövet tompítani igyekezett Rumsfeld kijelentéseinek élét. A ZDF közszolgálati televízióban arra a kérdésre, vajon a védelmi miniszter az egész kormány nevében beszélt-e, Coats kijelentette: „Nem, az Egyesült Államokban az elnök beszél a kormány nevében.” Azt fejtegette, Rumsfeld arra akarta felhívni a figyelmet, hogy Európát nem csak Franciaország és Németország nézetei képviselik, hanem számos más ország nézetei is. Jelenleg 18 európai ország támogatja az USA irányvonalát. Rumsfeld korábban Franciaországot és Németországot a vén Európa megtestesítőjének nevezte. Velük szemben szerinte létezik az új Európa, amelynek számos országa az iraki kérdésben az amerikai oldalon áll.

Joschka Fischer német külügyminiszter – ő szólalt meg ez ügyben elsőként a kormánytagok közül – megpróbálta bagatellizálni Rumsfeld kijelentéseit. Ugyanakkor Rumsfeld tanácsadója, Richard Perle egy lapinterjúban azt mondta, hogy „a németek már nem játszanak szerepet”. Fischer is azzal érvelt, hogy Rumsfeld szavai nem az amerikai kormány álláspontját tükrözik. Ezzel szemben Richard Perle a Handelsblattnak adott interjújában azt mondta, hogy a viszony megjavítása valószínűleg már csak egy új német kormánnyal lehetséges. Mindazok után, ahogy a jelenlegi német kormány az Egyesült Államokat kezelte, „a kár kijavítása a közeli jövőben valószínűtlen”.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?