<p>Egy orosz harci repülőgép megsértette Törökország légterét a szíriai határnál, a török külügyminisztérium bekérette Moszkva ankarai nagykövetét, hogy tiltakozzon a légtérsértés miatt.</p>
Egy orosz harci gép "véletlenül" megsértette Törökország légterét
Isztambul |
A minisztérium hétfői közleménye szerint az incidens szombaton történt. A térségben járőröző két F-16-os török vadászbombázó visszafordulásra kényszerítette az orosz gépet. Moszkva elismerte, hogy a gép "véletlenül" belépett Törökország légterébe, és arról biztosította Ankarát, hogy ez többet nem fog megtörténni - közölte Ahmet Davutoglu török miniszterelnök hétfőn. A török külügyminisztérium felszólította Oroszországot, hogy óvakodjon a határsértések megismétlődésétől, ellenkező esetben "felelős lesz bármilyen nem kívánt incidensért". A tárca közleménye szerint Feridun Sinirlioglu török külügyminiszter szombaton felhívta telefonon Szergej Lavrov orosz kollégáját, hogy tolmácsolja neki Ankara ezzel kapcsolatos álláspontját. Sinirlioglu emellett az amerikai, a brit, a francia és az olasz külügyminiszterrel is "megvitatta a helyzetet", tárgyalni fog továbbá róla az ENSZ-főtitkárral és a német külügyek irányítójával is. Jens Stoltenberg NATO-főtitkár elfogadhatatlannak nevezte a határsértést, és annak kapcsán hétfőre összehívta a szövetség politikai döntéshozó szervét, az Észak-atlanti Tanácsot. Stoltenberg ezt azután jelentette be, hogy találkozott a török külügyminiszterrel, s közölte: a NATO elkötelezett Törökország védelme mellett. "Oroszország magatartása nem járul hozzá a térség biztonságához és stabilitásához" - fogalmazott az észak-atlanti szövetség főtitkára. Az AFP francia és az AP amerikai hírügynökségnek névtelenül nyilatkozó, magas rangú washingtoni tisztségviselők szerint az Egyesült Államok kormánya úgy véli, az incidens nem véletlen volt, de részleteket nem árultak el. A Spanyolországban tartózkodó Ashton Carter amerikai védelmi miniszter hétfőn Madridban azt mondta, Washington és a török vezetés egyeztet az ügyben. Egyúttal azzal vádolta Moszkvát, hogy a mérsékelt ellenzéket is bombázza Szíriában, ezzel pedig súlyosbítja a közel-keleti országban négy és fél éve folyó polgárháborút. Oroszország szeptember 30-án indított légi hadjáratot Szíriában, és azt állítja, az Iszlám Állam (IÁ) dzsihadista szervezet, illetve más terrorcsoportok állásait támadja. A Nyugat, illetve Rijád és Ankara is azzal vádolja Moszkvát, hogy harci gépei jórészt a Bassár el-Aszad szíriai elnök rezsimje ellen harcoló, általuk támogatott lázadókat veszik célba, és ezzel tovább súlyosbítja a szíriai válságot.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.