Egy európai parlamenti képviselő hétköznapjai

Cecilia Malmström, svéd liberális képviselő, két féléves iker édesanyja az elmúlt hat hónapot otthon töltötte a babákkal, de most ismét munkába áll, és a következő félévben a férje megy gyesre, majd csak ezután küldik bölcsödébe a piciket.

Cecilia Malmström, svéd liberális képviselő, két féléves iker édesanyja az elmúlt hat hónapot otthon töltötte a babákkal, de most ismét munkába áll, és a következő félévben a férje megy gyesre, majd csak ezután küldik bölcsödébe a piciket.

Malmström, mint az európai képviselők többsége, több bizottságnak is tagja, és a hónap első két hetének első három napja bizottsági ülésekkel telik Brüsszelben. Heti egyszer van frakcióülés. A harmadik héten Strasbourgba megy a plenáris ülésre, és a negyediket tölti otthon a választókörzetében.

Az ideje többi részét leginkább a következők teszik ki: egyeztetések más politikai csoportokkal, havonta egyszer Strasbourgban svéd kollégáival együtt a svéd biztossal találkoznak. Sok időt tölt még lobbistákkal a jelöltországokból, az iparból, környezetvédő csoportokból, és mert külpolitkával és emberi jogokkal foglalkozik, nagykövetekkel és az Amnesty International munkatársaival is. Ezen kívül minden héten jönnek hozzá látogatók hazulról, például diákok, civil csoportok, és sok konferencién is részt vesz.

Otthon is sok időt kell töltenie, különösen, mert akárcsak Szlovákia, Svédország is egy választókörzet, így ott is sokat kell utazni, és ugyanúgy találkoznia az érdekcsoportokkal, civilekkel, mint a nemzeti parlamenti képviselőknek. Fiatal parlamenti képviselőkkel is együtt dolgozik a parlament megreformálásán, átláthatóvá tételén, hogy az intézmény a fiatalok számára is vonzóbb legyen. Ugyanis 5-10 éve még az expolitikusok nyugdíjas klubja volt, igaz, már változik a helyzet.

Jelenleg ugyanannyi a fizetése, mint svéd nemzeti képviselőtársaié. Ebből fizeti magánkiadásait, a hivatalosakat pedig különféle uniós térítésekből. Hivatalosan jár 250 euró napidíj a brüszszeli és strasbourgi napokra. Ebből kell lakást, hotelt, taxit, éttermet fizetni, de ha nem a legdrágábbat választja, akkor ez bőven elegendő. A parlament fizeti a repülő, vonat- és buszjegyeket. Jelenleg nagyon igazságtalan a rendszer – véli –, mert nem a tényleges költséget fizetik, hanem a kilométer alapján átalányt, és ha olcsón utazik, akkor sokat spórolhat. Ezt is megváltoztatja az új jogszabály.

A parlament fizet asszisztenst is, ez elég lehet két jól vagy 4-6 rosszul javadalmazott munkatársra, Havi átalányt is kap, kb 2500 eurót, ebből fizeti az irodai felszereléseket, újság-előfizetéseket, telefonszámlát, laptopot, ceruzát. Otthoni vidéki kiküldetéseit is ebből finanszírozza. Ez sok pénz, mondja, de sok a munka, és sok a távollét is a családtól, otthontól is, ha valaki komolyan veszi feladatát. Ezért nem tartja igazságtalannak ezt a kompenzációt. (MH, ú)

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?