Durvuló német–török viszály

Ankara/Berlin.

Ankara/Berlin. Törökország azzal vádolta meg Németor-szágot, hogy kettős mércét alkalmaz, mert hatóságai csütörtökön megakadályozták két török miniszter németor-szági kampányfórumát a török alkotmánymódosításról kiírt áprilisi népszavazás ügyében.

A miniszterek Recep Tayyip Erdogan török államfő németországi hívei előtt kampányoltak volna az elnök jogkörének kiterjesztését előirányzó módosítás mellett. A német hatóságok biztonsági megfontolásokra hivatkozva vonták vissza a rendezvények engedélyét. Mevlut Cavusoglu külügyminiszter kijelentette: „A német rendezvények megakadályozása annak a jele, hogy Németország és a Nyugat kettős mércével mér”. Hozzátette, hogy ha szükséges, minden lehetséges eszközzel válaszolnak a történtekre. Azt is mondta, hogy ha Berlin fenn akarja tartani barátságát Törökországgal, „meg kell tanulnia viselkedni. Ez az üzenetünk Németországnak.” Bekérették a külügyminisztériumba Németország ankarai nagykövetét is, hogy tiltakozzanak a két miniszter elleni lépés miatt. Bekir Bozdag igazságügyi miniszter pedig bejelentette, hogy lemondta németországi tárgyalását a német igazságügyi miniszterrel.

A feszültség már a hét elején megnövekedett, a Die Welt című konzervatív német lap törökországi tudósítójának isztambuli előzetes letartóztatását követően. A török hatóságok Deniz Yücelt terrorpropaganda terjesztésével és közösség elleni izgatással gyanúsítják. Berlin szerint viszont csupán a munkáját végezte, és a lehető leghamarabb szabadlábra kell helyezni. Berlin szerint az incidens súlyos károkat okozott a német–török viszonyban. Törökországban április 16-án tartanak népszavazást az alkotmánymódosításról, amely kiszélesítené a mindenkori államfő jogkörét, aki így a végrehajtó hatalom feje lenne. A változtatással megszűnne a Török Köztársaság 1923-as megalakulásával létrejött miniszterelnöki tisztség. Németország ad otthont a határon túli török közösségek legnagyobbjának, mintegy 3 millió tagja közül minden második szavazójoggal is rendelkezik Törökországban, és akárcsak a 2014-es törökországi elnökválasztás idején, Erdogan ismét igyekszik elnyerni a szavazatukat az elnöki rendszer bevezetéséről tartandó népszavazáson.

Bombafenyegetést kapott tegnap a német Gaggenau önkormányzata, amely megakadályozta, hogy a kisvárosban kampányoljon az elnöki rendszer bevezetéséről szóló alkotmánymódosítás mellett a török igazságügyi miniszter. Egy ismeretlen telefonon bejelentette a városházán, hogy pokolgépet helyezett el az épületben. A fenyegetést azzal indokolta, hogy az önkormányzat megakadályozta Bekir Bozdag igazságügyi miniszter csütörtök estére tervezett rendezvényét.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?