<p>Nagy a konfliktus valószínűsége Észak-Koreával - jelentette ki Mun Dzse In dél-koreai államfő szerdán az Edaily koreai hírportál beszámolója szerint.</p>
Dél-koreai elnök: nagy a konfliktus valószínűsége Phenjannal
Mun nyilatkozatában arra az álláspontra helyezkedett, hogy Phenjan nukleáris és rakétaképességei gyorsan fejlődtek az elmúlt időszakban. Ezért "nagyon is lehetséges", hogy a két országot elválasztó demarkációs vonalnál katonai konfliktus robban ki - tette hozzá.
Harry Harris tengernagy, az amerikai csendes-óceáni parancsnokság vezetője egy tokiói elemzőintézetben tartott előadásában kijelentette szerdán, hogy Észak-Korea legutóbbi katonai lépéseivel egyenes út vezethet egy katasztrófához, és óva intette a nemzetközi közösséget attól, hogy elbizakodott legyen az egyre feszültebb koreai-félszigeti helyzetben. A tábornok előtte találkozott japán vezetőkkel, és főleg az észak-koreai nukleáris és rakétaprogramról tanácskoztak.
Észak-Korea vasárnap sikeres kísérletet hajtott végre egy új fejlesztésű, közepes hatótávolságú ballisztikus rakétával, amely nukleáris robbanótöltet hordozására is képes.
"Nukleáris töltet és ballisztikus technológia együtt egy olyan kiszámíthatatlan vezető kezében, mint Kim Dzsong Un, tökéletes recept a katasztrófához. Kim Dzsong Un nem tart attól, hogy bármikor kudarcot vall országa közvéleménye előtt, ugyanis minden elvégzett kísérlet siker, mert egy lépéssel mindig közelebb viszi Észak-Koreát ahhoz a célhoz, hogy képes legyen atomtöltettel ellátott rakétát eljuttatni a világ bármely pontjára" - mondta a tengernagy.
Harris közvetetten bírálta Kínát, amiért állandóan kifogásokat talál a Dél-kínai-tenger szabad hajózhatósága ellen. A nemzetközi vizeknek számító tengeren Kína számos szigetet épített magának katonai támaszponttal, mert azt teljes egészében magának követeli.
Észak-Koreának "tömérdek gyakorlati oka" van arra, hogy végrehajtson egy újabb atomtesztet, mert minden áron ki akar fejleszteni egy atomtöltet hordozására képes, megbízható interkontinentális ballisztikus rakétát - jelentette ki egy kedden megjelent interjúban Siegfried Hecker, az amerikai Stanford Egyetem professzora, aki 2010-ben saját szemével látta az észak-koreai urándúsító üzemet. Hecker szerint nagyon fontos, hogy Donald Trump amerikai és Mun Dzse In dél-koreai elnök egységes stratégiát dolgozzon ki Phenjan ellen. A professzor szerint a műholdképeken úgy tűnik, hogy az észak-koreai atomkísérleti telep felkészült az újabb robbantásra. "Szerintem az egyetlen ok, ami miatt nem végzik még el, a várható politikai reakciók, különösen Kína és Dél-Korea részéről" - mondta.
Az ENSZ Biztonsági Tanácsának tagjai kedden tárgyaltak az Észak-Korea elleni szankciók szigorításáról, és az Egyesült Államok, valamint Kína egy újabb büntetőintézkedéseket elrendelő határozat előkészítésén dolgozik a testületben.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.