<p>Fennáll annak kockázata, hogy a Jean-Claude Juncker vezette Európai Bizottság nem tud majd november 1-jén hivatalba lépni - válaszolta újságírói kérdésre csütörtökön Juncker egyik szóvivője, Margarítisz Szkínász.</p>
Csúszhat a Juncker-bizottság hivatalba lépése
Miután szerdán az Európai Parlament (EP) illetékes bizottságai nagy többséggel úgy döntöttek, hogy a Juncker által energiaunióért felelős alelnöknek kijelölt Alenka Bratusek nem alkalmas uniós biztosnak, Szkínász a jogi helyzetet úgy értékelte, hogy a labda továbbra is a parlament térfelén van, mert a meghallgatásokat a bizottsági elnököknek, majd az EP házbizottságaként működő úgynevezett elnökök konferenciájának kell hivatalosan értékelni, ez pedig csak a jövő héten várható.
"Alenka Bratusek továbbra is kijelölt biztos" - szögezte le Szkínász. A biztosok listáját Juncker szeptember elején beterjesztette a tagállamok képviselőit tömörítő tanácsnak, amely azt még aznap jóvá is hagyta, kijelölve ezáltal a leendő biztosokat. Mielőtt azonban a tanács ténylegesen kinevezhetné a biztosokat, az Európai Parlamentnek is szavaznia kell a testületről. Az EP egyes biztosokat nem utasíthat el, a plenárisnak az egész bizottságról egyben kell döntenie.
Szkínászt hosszasan faggatták az újságírók arról, hogy lehet-e egyáltalán módosítani a tanács által jóváhagyott biztosi listát, illetve ki és hogyan teheti ezt meg, ám Juncker szóvivője makacsul azt hajtogatta, hogy a biztosokat, a bizottság elnökének javaslata alapján, vele egyetértve, a tanács nevezi ki, miután megkapta hozzá az EP jóváhagyását.
Szkínász a sokadszor, sokadik formában feltett újságírói kérdésre végül olyan választ adott, hogy a listát el lehet utasítani, vagy el lehet fogadni, a módosítás itt jogi értelemben nem értelmezhető kifejezés. Diplomáciai források szerint ugyanakkor igenis van arra mód, hogy a tanács módosítsa a listát, ha Juncker a szlovén kormánnyal egyeztetve javaslatot tesz rá.
"Jogi értelemben még valóban jelölt, de politikai értelemben egyértelműen elutasítottuk, és nincs mód arra, hogy a jelölését fel lehessen támasztani" - közölte Bratusekkel összefüggésben Gianni Pittella, az EP szociáldemokrata frakciójának vezetője a meghallgatásokról tartott sajtótájékoztatóján. Az olasz politikus közölte: azt tartaná jónak, ha Alenka Bratusek helyét egy olyan nő venné át, aki eredetileg is rajta volt azon a listán, amelyet Ljulbljana Junckernek megküldött, mégpedig Tanja Fajon, aki jelenleg EP-képviselő a szociáldemokrata frakció tagja.
Szkínász mindemellett azt is közölte, hogy a dolgok jelenlegi állása szerint, az EP hivatalos állásfoglalásának hiányában Juncker egyelőre nem lát okot arra, hogy változtasson a tárcák elosztásán. Mint mondta: a bizottság megválasztott elnöke elégedett, hogy a 27 meghallgatást követően az EP illetékes szakbizottságai 26 esetben pozitív eredménnyel zárultak. Újságírói kérdésre válaszolva azt mondta, hogy Navracsics Tibor meghallgatásának kimenetelével is elégedett. A magyar biztos esetében az EP kulturális és oktatási bizottsága úgy döntött, alkalmas arra, hogy uniós biztos legyen, de nem támogatják, hogy oktatási, kulturális, ifjúsági és uniós polgárságért felelős tárcát kapja.
A biztosi meghallgatásokat értékelendő eredetileg csütörtökön kellett volna összeülniük az EP bizottsági elnökeinek, majd azt követően az elnökök konferenciájának is, ám ezeket a tanácskozásokat végül a jövő hét elejére halasztották.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.