Csak Szlovénia teljesít minden feltételt

London. Felmérést készített a Reuters az új EU-tagok euró-bevezetési időpontjairól, amely megállapítja: nyolc új tagállam a magas államháztartási deficitek és az inflációs nyomás ellenére tartja korábbi ütemtervét. Viszont Magyarország és Lengyelország nagy valószínűséggel nem vezeti be az eurót 2012 előtt.

London. Felmérést készített a Reuters az új EU-tagok euró-bevezetési időpontjairól, amely megállapítja: nyolc új tagállam a magas államháztartási deficitek és az inflációs nyomás ellenére tartja korábbi ütemtervét. Viszont Magyarország és Lengyelország nagy valószínűséggel nem vezeti be az eurót 2012 előtt.

A február 7–9. között készített, több mint 30 feltörekvő piaci elemzőt megkérdező felmérés szerint Szlovénia már jövőre bevezetheti az unió közös pénzét, Észtország és Litvánia is követheti, bár utóbbinak még meg kell küzdenie a jelenleg magas inflációval. Lettország, Ciprus és Málta várhatóan a „második körben” lesz az euróövezet tagja; Szlovákia csatlakozását 2009-re várják, bár egy baloldali győzelem az idei választásokon egy-két évvel hátráltathatja ennek időpontját. Távolabbinak tűnik az euró a 2004 májusában EU-taggá lett három legnagyobb ország számára. Csehország a vélekedések szerint 2010-ben térhet át a közös pénz használatára, s két évvel később követheti a sorban Magyarország és Lengyelország. A többiekkel ellentétben a cseheknek, lengyeleknek és magyaroknak még rögzíteniük kell valutáikat az ERM-II rendszerében, majd legalább két évet kell eltölteniük ott. Többet kell munkálkodniuk az eurózóna makrogazdasági előírásainak teljesítése érdekében is; ezek általában népszerűtlen reformok bevezetését jelentik.

Csehországban a reformok lendülete nagyban függ a júniusi választások kimenetelétől. A valószínűbbnek tartott jobboldali győzelem az euróövezet felé törekvés kisebb fontosságát jelentheti – állítja a Česká sporitelňa elemzője. Ha azonban a baloldali ČSSD megtartja a hatalmat, felgyorsulhat a közeledés, és akár még az év vége előtt sor kerülhet az ERM-II csatlakozásra. A legvalószínűbbnek tartott forgatókönyv azonban 2008-as belépést jelez előre Csehország, 2009-es csatlakozást Lengyelország, és 2010-es ERM-II tagságot Magyarország számára.

A múlt ősszel hatalomra került lengyel kormány számára nem elsődleges fontosságú az euróövezeti tagság; fontosabbnak tartják a gazdasági megfelelést, mint a belépés időpontját. Ez magyarázza, hogy az elemzők immár csak 2012-es belépéssel számolnak.

Magyarország áprilisban választ, és az új kormánynak nehéz feladata lesz az államháztartási hiány lefaragása. A 2010-es euróbevezetéshez 2008-ra 3 százalékra kellene mérsékelni ezt az adatot. „Erre sem a képesség, sem az akarat nem látszik” – véli a Credit Suisse elemzője. A kötvénypiaci hozamok eltérései is azt sugallják, Magyarország elmarad a régiótól a konvergenciakritériumok teljesítésében.

A felmérés szerint Szlovákia 2007-ben, Csehország 2008-ban, Lengyelország 2009-ben, Magyarország pedig 2010-ben teljesítheti az EU deficit-előírásait.

A Reuters-felmérés megállapítja: a gyakran fájdalmas piaci reformok, amelyek Szlovákiát alkalmassá tették az euró közeli bevezetésére, erodálták a jobbközép kormány lakossági támogatását; a júniusi választásokon így hatalomra kerülhet a Smer és a HZDS; e pártok kormányzása alatt pedig nem az eredetileg tervezett 2009 lesz a belépés dátuma. Az EU-belépés ugyanakkor eddig sikertörténet Szlovákia számára; rengeteg közvetlen külföldi beruházás érkezett az országba, teret nyert az erőteljes gazdasági növekedés, így az elemzők szerint aligha valószínű, hogy a Smer e trenddel szemben indulna el.

Jelenleg egyedül Szlovénia képes teljesíteni az összes maastrichti kritériumot.

Az EU legkisebb állama, Málta számára az infláció, Ciprusnak a költségvetési deficit jelent problémát. A gyorsan növekvő balti államok számára is az infláció jelenti legnagyobb nehézséget; a decemberi infláció Lettországban 7,1 százalék, Észtországban 3,6 százalék, Litániában 3,0 százalék volt, miközben az EU 25 tagállamának összességében mindössze 2,1 százalék lett. (MTI, ú)

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?