Csak az EU elégedett a mutatvánnyal

<p>Brüsszel. Szerbiával a csatlakozási tárgyalások, Koszovóval pedig a társulási megállapodásról szóló párbeszéd megkezdését javasolta tegnap az Európai Bizottság. Belgrád és Pristina pénteken az unió közvetítésével megállapodott a viszony rendezéséről.</p>

ÖSSZEFOGLALÓ

Az EB a közlemény szerint úgy véli, Szerbia teljesítette az elsődleges feltételt, és megtette azokat a lépéseket, amelyek tartósan javíthatják kapcsolatait Koszovóval. A tárgyalások megkezdéséről szóló javaslatról nem az uniós külügyminiszterek tegnapi ülésén döntöttek, ez az állam- és kormányfők június végi csúcstalálkozójára vár.

A brüsszeli bejelentés előtt, ugyancsak tegnap a szerb kormány és a koszovói parlament is elfogadta a kormányfői szinten parafált szerb–koszovói megállapodást. A szerb kabinet utasította az illetékes tárcákat, kormányhivatalokat és szervezeteket, tegyék meg a szükséges intézkedéseket az egyezmény végrehajtásához.

A kormány döntése után a törvényhozásnak is szentesítenie kell a megállapodást, ami biztosra vehető, tekintettel a parlamenti erőviszonyokra és az ellenzéki Demokrata Párt támogatására. Az Észak-Koszovó kusza jogi helyzetét rendező brüsszeli egyezményt a koszovói parlament szintén tegnap és ugyancsak nagy többséggel hagyta jóvá. Hashim Thaci kormányfő azt hangoztatta, a paktum Koszovó békéjét és biztonságát szolgálja, szavatolja Koszovó szuverenitását, az alkotmány és a törvények érvényesítését az ország egész területén, illetve felszámolja a szerbek által működtetett párhuzamos intézményrendszert Észak-Koszovóban. Thaci leszögezte: a 15 szakaszból álló egyezmény egyik pontja se kérdőjelezi meg az ország területi egységét.

A megállapodást mind Szerbiában, mind az albán többségű Koszovóban bírálta a nacionalista ellenzék. Az észak-koszovói szerbek politikai képviselői szintén elégedetlenek, Belgrád árulásáról beszélnek. Ivica Dacsics szerb kormányfő – aki rengeteg fenyegetést kap – tagadta, hogy Szerbia a megállapodásban elismerte volna a tőle 2008-ban elszakadt Koszovó állami önállóságát, viszont az észak-koszovói szerbek bizonyos autonómiajogokat kapnak.

Megfigyelők ennek kapcsán rámutattak: az alapvető nemzetközi jogi dilemma az volt a tárgyalások során, hogy Szerbiának és Koszovónak valamilyen módon normalizálnia kell az egymáshoz fűződő viszonyt, miközben Szerbia nem ismeri el a tőle elszakadt Koszovó állami önállóságát, Koszovó viszont éppen az elismertséget tartja legfontosabbnak.

Egyébként nem valószínű, hogy az EU elsieti Szerbia felvételét. Például Horvátország, amely a tervek szerint ez év közepén válik az unió 28. tagjává, 2005-ben kezdte a csatlakozást célzó megbeszéléseket. (MTI, TASR, ú)

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?