Ciprus: messze az egyesülés

Genf.

Genf. A ciprusi kérdés rendezé-séről folytatott tárgyalások-nak radikális változást kell hozniuk a sziget biztonsági helyzetét illetően, amelyet jelenleg Görögország, Török-ország és Nagy-Britannia szavatol – jelentette ki Nikosz Anasztasziadisz, a Ciprusi Köztársaság elnöke.

Anasztasziadisz ciprusi államfő azt követően beszélt, hogy a Genfben megtartott rendezési konferencia azzal az ígérettel ért véget, hogy egy héten belül, január 18-án szakértői szinten folytatódnak az egyeztetések a földközi-tengeri szigetet érintő különösen kényes biztonsági ügyekről. „Az a tény, hogy a világszervezet nyilatkozata körvonalazza a tárgyalások résztvevőinek világos szándékát arra vonatkozóan, hogy mindenki számára elfogadható megoldás szülessék a biztonság szavatolásának kérdésében, felhatalmazásként vehető arra, hogy a munkacsoportok olyan új garanciális formákat dolgozzanak ki, amelyek radikálisan különböznek az 1960-ban elfogadott garanciális rendszertől” – vélekedett Anasztasziadisz. A ciprusi kérdés rendezésének egyik kulcskérdése az a mintegy 30 ezer fős török haderő, amelyet a görög ciprióta vezetés eltávolítana a szigetről, Mevlüt Cavusoglu török külügyminiszter viszont „stabilizáló erőként” jellemzett Cipruson. Anasztasziadisz és a sziget északi, török részét irányító Mustafa Akinci hétfő óta folytatott megbeszéléseket Genfben. Csütörtökön a ciprusi török és görög közösségeket képviselő tárgyalókhoz első alkalommal csatlakoztak közvetlenül a sziget biztonságát garantáló hatalmak, azaz Görögország, Törökország és Nagy-Britannia külügyminiszterei is.

A török hadsereg kivonása a szigetországból szóba sem jöhet a ciprusi kérdés rendezéséről szóló tárgyalásokon – jelentette ki Recep Tayyip Erdogan török elnök. Erdogan úgy fogalmazott, hogy Törökország örökké ott lesz Cipruson. Az államfő rámutatott: a török hadsereg kivonása csak akkor lehetséges a szigetről, ha Görögország is kivonja csapatait. Erdogan arra figyelmeztette Athént és a Ciprusi Köztársaságot, hogy Törökország mint garantáló hatalom nélkül hiába várnak megoldást Ciprus problémájára.

A kb. egymillió lakosú Ciprus 1974 óta megosztott, azóta, hogy a török hadsereg megszállta a sziget északi részét válaszul a görög ciprióták puccsára, amelynek célja az ország Görögországhoz csatolása volt, és komoly aggodalmat váltott ki a török cipriótákból. A 2004 óta európai uniós tagállam Ciprusi Köztársaság fennhatósága csak a sziget déli részére terjed ki, ahol a görög lakosság él. Az északon 1983-ban önhatalmúlag kikiáltott Észak-ciprusi Török Köztársaságot Ankarán kívül más állam nem ismeri el.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?