Bush ultimátumot készül intézni Irakhoz

Washington/Bagdad. Ultimátumot készül intézni Irakhoz George Bush amerikai elnök csütörtöki ENSZ-beszédében, határidőhöz kötve, hogy Bagdad végre visszaengedje a nemzetközi ellenőröket. Közben Tony Blair London támogatásáról biztosította az Irakkal kapcsolatos amerikai stratégiát, más politikusok viszont kételyüket hangoztatták az amerikai fellépés kapcsán.

Az iraki gyerekek is készek megvédeni Szaddám Huszeint, akiről már az iskolában is sokat tanulnak Reuters-felvételFehér házi tanácsadók szerint az ENSZ-közgyűlésben szeptember 12-én elhangzó beszédében Bush megüzeni Szaddám Huszein iraki elnöknek: vagy feltételek nélkül visszaengedi a fegyverzetellenőröket, vagy szembe kell néznie a következményekkel. Az amerikai kormányzat emellett szeretne elérni egy határozat – ráadásul lehetőleg egyhangúlag való – elfogadását is a Biztonsági Tanácsban, ugyanis Bush szándékai szerint beszédében felhatalmazást akar kérni a világszervezet vezető testületétől az Irak elleni katonai fellépéshez, ha Szaddám Huszein továbbra sem engedi be az ENSZ-ellenőröket, nem hajtja végre az ENSZ-határozatokat.

Tony Blair brit miniszterelnök a George Bush amerikai elnökkel folytatott Camp David-i találkozója után kijelentette: Washington és London a lehető legnagyobb nemzetközi támogatást igyekszik megszerezni azzal a fenyegetéssel szemben, amelyet az iraki tömegpusztító fegyverek jelentenek. Kijelentette: országa osztja az Egyesült Államok „eltökéltségét” és stratégiáját.

Név nélkül nyilatkozó hivatalos washingtoni források szerint Bagdad megsokszorozta nukleáris fegyver kifejlesztésére irányuló erőfeszítéseit: 14 hónapja próbál beszerezni több ezer különleges alumíniumtartályt, amelyeket urándúsításhoz használt centrifugákban használhatnának fel. Utaltak arra is, hogy Szaddám Huszein iraki elnök az utóbbi időszakban többször találkozott az iraki atomtudósokkal. Colin Powell amerikai külügyminiszter szerint Irak jelenleg sokkal gyengébb katonailag, mint a 11 évvel ezelőtti öbölháború idején volt, ennek ellenére Huszein elnök eltökélt nukleáris fegyver megszerzésére. A külügyminiszter a BBC-nek nyilatkozva leszögezte, az amerikai elnök még nem döntött egy katonai akció megindításáról. Tanácsadói körében számos vélemény megfogalmazódik, és az elnök vizsgál valamennyi változatot. George Bush amerikai elnök a Welt am Sonntag című német lapban megjelent írásában egyebek között azt fejtegette, a terror elleni háborút nem lehet csupán jó védelemmel megnyerni. – Csatába kell indulnunk ellenségeinkkel szemben, át kell húznunk terveiket, útját kell állnunk a veszélyeknek, még mielőtt azok létrejönnek – hangoztatta.

Gerhard Schröder német kancellár és Jacques Chirac francia elnök hannoveri találkozójukon leszögezte: semmilyen „unilaterális fellépést” nem támogatnak Irak ellen. Ugyanakkor Franciaország, Németországgal ellentétben, nem teljesen utasítja el a katonai akciót. Javier Solana, az EU külpolitikai képviselője szerint az iraki válság megoldásában az ENSZ útján kell eljárni. Az El País című spanyol lapban megjelent interjújában kijelentette, Kofi Annannak megvan a lehetősége a tárgyalásra, és ezt ki is kell használni. Hangsúlyozta: nem szabad megfeledkezni arról, hogy Irak nem tartja be az ENSZ határozatait, és arról sem, hogy a tömegpusztító fegyverek terroristák kezébe kerülhetnek.

Egy kurd internetes honlap szerint Dzsalal Talabani, a Kurdisztáni Hazafias Szövetség (PUK) vezetője hazatért Észak-Irakba és Erbil város közelében megbeszélést folytatott a rivális Kurdisztáni Demokratikus Párt (KDP) vezetőjével, Maszud Barzanival a két szervezet együttműködésének koordinálásáról. A Bagdad-ellenes két kurd gerillaszervezet együttműködése létfontosságú lenne az Egyesült Államok számára egy katonai akcióban.

Kamal Harazi iráni külügyminiszter úgy vélekedett, egy Irak elleni amerikai támadás veszélyeztetné a térség és a világ biztonságát, és ebben az esetben Irán „nem maradna közömbös”. Az iráni külügyek irányítója reményét fejezte ki, hogy az amerikaiak figyelembe veszik a nemzetközi közösség véleményét, az iraki fél pedig nem szolgáltat ürügyet a konfliktusra. Az Irak elleni amerikai háború megelőzése céljából Bagdadba érkezett tegnap Scott Ritter volt ENSZ-fegyverzetellenőr, aki vitatja azt az amerikai állítást, hogy Irak tömegpusztító fegyvereket halmozna fel. Az amerikai szakértő saját kezdeményezésére, „a háború megakadályozása céljából” utazott Irakba. Taha Jaszin Ramadan iraki alelnök azt bizonygatta, hogy az amerikai fenyegetések nem keltenek félelmet az iraki népben, sőt erősítik összetartozását és eltökéltségét a védekezésre. Amr Musza, az Arab Liga főtitkára egy fórumon tartott beszédében „nagyon lehetségesnek” mondta a fegyverzetellenőrök visszatérését Irakba. (MTI)

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?