A brazil kormány és két német párt bírálta kedden Mark Zuckerberget, a Meta technológiai óriáskonszern vezetőjét amiatt, hogy aznapi bejelentése szerint közösségimédia-platformjain a cég „a szólásszabadság helyreállítása érdekében” felhagy tényellenőrző programjával.
Brazília és német pártok bírálták a Meta tervét tényellenőrző programjának megszüntetésére
A brazil kormány médiapolitikáért felelős tagja azzal vádolta meg Zuckerberget, hogy Donald Trump megválasztott amerikai elnök érdekeit szolgálja ezzel. „Ez a bejelentés ízelítő a Trump-kormányhoz, világossá teszi a Meta és az amerikai kormány között alakuló szövetséget az Európai Unió, Brazília és több más olyan ország ellen, amelyek védeni szeretnék az emberek jogait az interneten, és amelyek támogatják a cenzúrát” - tette hozzá Joao Brant.
Az X platform működését a brazil legfelsőbb bíróság tavaly 40 napra felfüggesztette a bírósági végzések figyelmen kívül hagyása miatt. Zuckerberg keddi bejelentésében bírálta is a brazil legfelsőbb bíróságot emiatt, „titkos bíróságnak” nevezte. Brant viszont ezt a minősítést nevezte súlyosnak. Luiz Inacio Lula da Silva baloldali brazil elnök kormányának minisztere amiatt is bírálta Zuckerberget, hogy a Meta az X-en alkalmazott „közösségi bejegyzések” (community notes) módszerére térne át, aminek lényege, hogy maguk a felhasználók jelezhetik, ha egy-egy megjelent tartalmat kifogásolnak. Brant szerint ez „a szélsőjobboldali aktivizmusnak kedvezne”, valamint gyengítené az olyan nemzetközi szervezetek erőfeszítéseit, mint az ENSZ, az UNESCO, a G20-as országcsoport, az OECD az információk hitelességének előmozdítása érdekében. Zuckerberg bejelentését üdvözölte viszont a korábbi, jobboldali brazil elnök, Jair Bolsonaro tábora. „Elkezdődött a Trump-hatás, és folytatódni is fog, a baloldal pedig vereséget fog szenvedni!” - jelentette ki az X-en Eduardo Bolsonaro parlamenti képviselő, a volt elnök fia.
„Riasztónak” nevezte a Meta tervét a szabályok lazítására a német Szociáldemokrata Párt főtitkára. „A tényellenőrzők leépítése, miközben terjednek az álhírek és a dezinformáció, játék a tűzzel, mivel az álhírek nem a szabad véleménynyilvánítást jelentik, hanem tudatos támadást demokráciánk ellen” - mondta Matthias Miersch a dpa német hírügynökségnek. Úgy tűnik, hogy Mark Zuckerberg konszernvezető Elon Muskéhoz vagy Donald Trumpéhoz hasonló irányt vett - tette hozzá a politikus. Felszólította az Európai Bizottságot, hogy szigorúan tartassa be a digitális szolgáltatásokra vonatkozó uniós szabályokat.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.