Borúlátó optimizmus

Párizs/Brüsszel. Az EU-tagállamok külügyminiszterei tegnap jóváhagyták az unió első átfogó biztonságpolitikai stratégiáját, amely – magyar kezdeményezésre – a kisebbségi kérdések kezelésével is foglalkozik. „Nem mindenáron kell eredményt elérni az Európa jövőjével foglalkozó alkotmányszerződés tárgyalásakor.”

Ez utóbbit Jacques Chirac francia államfő és Gerhard Schröder német kancellár tegnapi párizsi közös sajtóértekezletén jelentette ki. A két államférfi azután nyilatkozott, hogy három nappal a brüszszeli uniós csúcstalálkozó előtt megbeszélést folytatott Párizsban. Közös véleményként fogalmazták meg, hogy az első európai alkotmánynak a lehető legnagyobb mértékben hasonlítania kell a most megvitatott tervezethez. Chirac reményét fejezte ki, hogy Lengyelországgal és Spanyolországgal sikerül megállapodni, hozzátéve: ebben nem teljesen biztos. Schröder szükségesnek mondta, hogy az unió alkotmánya számításba vegye a tagországok népessége közötti különbségeket. (Németország lakossága több mint kétszerese a vele közel azonos szavazatra igényt tartó Spanyolországénak és Lengyelországénak). A kancellár egyúttal hangoztatta, hogy az Európai Bizottságnak (amelynek összetétele körül folyik az alkudozás) teljes cselekvőképességgel kell rendelkeznie, amit nagyban elősegít, ha a testület minősített többséggel hozza meg döntéseit. „Borúlátó optimista hangulatban megyek Brüsszelbe” – jelentette ki Schröder, s megjegyzéséhez Chirac sietett csatlakozni. Az Élysée-palota szóvivőjének tolmácsolásában „Franciaország értékelése szerint a bővített EU nem engedhet meg magának egy rossz vagy összetákolt egyezményt. A lényeg az, hogy az unió akár 15, akár 25 taggal működőképes legyen” – hangoztatta Catherine Colonna asszony.

Az EU-tagállamok külügyminiszterei tegnap jóváhagyták az unió első átfogó biztonságpolitikai stratégiáját, amely – magyar kezdeményezésre – a kisebbségi kérdések kezelésével is foglalkozik. Magyarország emellett szorgalmazta, hogy a stratégia térjen ki az EU szomszédságpolitikájára, a transzatlanti kapcsolatokra, valamint az Oroszországhoz fűződő viszony értékelésére is. A Javier Solana kül- és biztonságpolitikai főképviselő vezetésével kidolgozott stratégia jelentőségét az adja, hogy ennek alapján konkrét ügyekben nagyobb esély lesz az olyan megosztottságok elkerülésére, mint amilyenek Irakkal kapcsolatban keletkeztek. A dokumentumot a pénteken és szombaton esedékes EU-csúcsértekezleten terjesztik a tagállamok első számú vezetői elé. A stratégia abból a szempontból is fontos, hogy a végrehajtásra helyezi a hangsúlyt. Ennek megfelelően konkrét munkaprogramokkal egészül ki, amelyek közül a tömegpusztító fegyverek elterjedésének megakadályozására vonatkozót már el is fogadták.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?