<p>Életbe lépett hétfőn Bolíviában az a törvény, amely minden kormányzati tisztségviselőtől megköveteli, hogy a spanyol mellett jól tudjon az alkotmány által hivatalosnak nyilvánított több tucat őshonos nyelv valamelyikén, amelyek között több holt nyelv is akad.</p>
Bolíviában immár a köztisztviselőknek beszélniük kell egy őshonos nyelvet
La Paz |
Az érintettek három évet kaptak a felkészülésre és számos lehetőség közül választhattak, így a legtöbb őslakos által használt kecsua, ajmara és guarani nyelvet. A rendelet kirívó érdekessége, hogy a mára már kihalt kanicsana, kajubaba, guaraszuave és pukina nép nyelvének tudása is "érvényes", holott nem valószínű, hogy akad ügyfél, aki csakis pukinául, vagy kajabubául hajlandó megszólalni. Evo Morales bolíviai elnök 2012. augusztus 2-án írta alá a nyelvi jogokról és politikáról szóló általános törvényt, amely a köztisztviselőknek legfeljebb három évet adott egy őshonos nyelv megtanulására, illetve a jogszabály értelmében mostantól csak az kerülhet be a közigazgatásba, aki rendelkezik ilyen nyelvismerettel. Vasárnap Morales egy La Paz-i rendezvényen 3100 kormányzati tisztségviselőnek nyújtott át olyan bizonyítványt, amely igazolja, hogy az illető júliusban befejezett egy őshonosnyelv-tanfolyamot. Ivan Iporre, a Többnemzetiségű Államigazgatási Iskola igazgatója azt mondta, hogy az utóbbi 9 évben közel 24 ezer tisztségviselő vett részt ilyen kurzuson, 57 százalékuk az ajmara nyelv tanulását választotta. Tájékoztatása szerint a 350 ezer köztisztviselő fele jelentkezett eddig az iskola nyelvi kurzusaira. A jogszabály egyelőre nem rendelkezik arról, milyen szankciókkal sújthatók a törvény megsértői, igaz, az ajmara indián származású Morales július végén kirúgással fenyegette meg a renitenseket. A jogszabály - egyes bírálatok szerint - tisztogatásokhoz vezethet a közigazgatásban. Ever Moya bolíviai ellenzéki képviselő azt követelte, hogy Morales és a kormány többi magas rangú képviselője mutasson példát és nyilvánosan tegyen tanúbizonyságot arról, hogy beszéli az ország egyik őshonos nyelvét.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.