Blair fogja le Bush kezét

Bagdad/London. A brit kormányfő több tízezer szórólapon tesz ígéretet az irakiaknak arra, hogy Szaddám Huszein iraki elnök eltávolítása országukat nem fogják idegenek – amerikaiak, britek, vagy az ENSZ – irányítani. Ez egyértelmű üzenet Washingtonnak is, amely hírek szerint amerikai irányítású átmeneti kormányt tervez a háború után.

A Downing Street tegnapi közleménye szerint mindennap 60 ezer példányban fogják szétosztani a Tony Blair fényképével ellátott, arab nyelvű üzenetet, amely szerint Huszein rendszere el fog tűnni, és amint ez bekövetkezik, megkezdődhet „az új, szabad és egységes Irak felépítése”.

A brit miniszterelnöki nyilatkozat szerint most nem fog megismétlődni az, ami 1991-ben történt, amikor a szövetségesek magukra hagyták a rendszerrel szembeszálló irakiakat.

Blair ígéretet tesz arra is, hogy Irakot az irakiak maguk kormányozzák majd. Az üzenet szerint Irak irányítását sem az Egyesült Államok, sem Nagy-Britannia, de még az ENSZ sem fogja átvenni, jóllehet „mind segíteni fogunk”.

London nem először tesz egyértelmű utalásokat arra, hogy nem ért egyet azokkal a sajtókiszivárogtatásokból körvonalazódó amerikai tervekkel, amelyek szerint állítólag Washington a háború után amerikaiak irányította minisztériumok felállítását tervezi Irakban. A minap Jack Straw brit külügyminiszter is pontosan azt mondta Irak kormányzásáról egy londoni nyilatkozatában, mint ami Blair most nyilvánosságra hozott üzenetében is szerepel.

A kormányfő az irakiaknak szánt üzenetében nyíltan meg is ígéri, hogy a szövetséges erők az első lehetséges pillanatban távoznak Irakból, és egy nappal sem maradnak tovább a szükségesnél.

Blair mindazonáltal nem utalt arra, hogy meddig lesz szükséges a brit-amerikai erők jelenléte. Az egyik vezető londoni politikai kutatócsoport, a Királyi Külügyi Intézet a héten egy jelentésében úgy vélekedett, hogy az átmeneti időszak, amely után valóban független iraki kormány létesülhet, 3-5 évig fog tartani. Más független elemzők két évtizedes katonai megszállást sem tartanak kizártnak; ez utóbbi becslés legutóbb a Euromoney brit gazdaságpolitikai folyóiratban szerepelt. A befolyásos londoni havi lapban közölt szakértői becslés szerint nehezen elképzelhető, hogy a sikeres békefenntartást meg lehet oldani öt évnél rövidebb katonai megszállással, de ez könnyen eltarthat húsz évig is. Ez utóbbi esetben a békefenntartás költségei elérnék az 500 milliárd dollárt – áll a lapban idézett elemzésben.

Blair tegnap ismertetett üzenete szerint a szövetségesek mind az azonnali humanitárius segélyszükségletek kielégítésében, mind a hosszabb távú segélyprogramokban segíteni fognak.

A humanitárius helyzetről Adam Ingram brit hadseregügyi államminiszter tegnapi londoni sajtóértekezletén azt mondta: a brit erők által ellenőrzött dél-iraki országrészben nincs humanitárius katasztrófa, de „a helyzet távolról sem ideális”. Ingram szerint azonban ezért nem a szövetségesek hadműveletei, hanem a Huszein-rezsim öröksége a felelős.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?