<p>Közelebbről meg kell vizsgálni Görögország helyét az Európai Unión belüli, belső határellenőrzés nélküli schengeni övezetben - jelentette ki hétfőn Jan Jambon belga belügyminiszter, a tagállamok bel- és igazságügyi minisztereinek amszterdami informális ülésén; a görög-macedón határon dulakodás tört ki hétfőn összezsúfolódott migránsok csoportjai között, egy ember életét vesztette.</p>
Bizonytalan Görögország helye a schengeni övezetben
A tárcavezető szerint a schengeni rendszer működésének alapfeltétele az uniós külső határok megfelelő ellenőrzése. Hozzátette, hogy Görögország esetében ez nincs így, ezért górcső alá kell venni a helyzetet. Theo Francken belga menekültügyi és migrációs államtitkár azt mondta, hogy a görög állami struktúra látszólag túl gyenge ahhoz, hogy az ország külső segítség nélkül képes legyen a határai ellenőrzésére.
Hasonló véleményének adott hangot a hét végén Johanna Mikl-Leitner osztrák belügyminiszter is, aki a schengeni övezetből való ideiglenes kizárással fenyegette meg Görögországot arra az esetre, ha nem erősíti meg határainak ellenőrzését. Mikl-Leitner hétfőn kijelentette, Ausztria szigorúan betartja a befogadás felső korlátját, 37 500 menekültnél nem enged be többet az országba. A tárcavezető figyelmeztetett: az osztrák szociális rendszer nem bírna el még egyszer a tavalyihoz hasonló menekülthullámot.
Jannisz Muzalasz görög bevándorlási miniszter később hazugságnak nevezte és visszautasította az állítólagos tétlensége miatt Athént ért bírálatokat. Szerinte az uniós tagállamok nem tesznek eleget a menekültek EU-n belüli áttelepítésére vonatkozó vállalásaiknak, valamint nem küldenek elegendő szakértőt és hajót a migránsválság kezeléséhez. A tárcavezető kifejtette, szerinte törvénytelen lenne, ha az uniós határőrizeti ügynökség (Frontex) Macedóniában próbálná meg mérsékelni a menekültáradatot. "Görögországban van szükségünk a Frontexre" - mondta Muzalasz, hozzátéve, hogy a görög hatóságok minden tőlük telhetőt megtesznek, azonban nem kapnak elég támogatást Brüsszeltől.
A bel- és igazságügyi tanács ülését néhány nappal azután rendezték meg, hogy Donald Tusk, az Európai Tanács elnöke kijelentette, az uniónak két hónapja van arra, hogy úrrá legyen a helyzeten, máskülönben összeomolhat a belső határellenőrzés nélküli schengeni övezet.
Hétfőn dulakodás tört ki a görög-macedón határon összezsúfolódott migránsok csoportjai között: néhány afgán késsel támadt pakisztániakra, utóbbiak egyike meghalt és ketten komolyabb sebesüléseket szenvedtek el. A sebesülteket kórházba szállították, egyikük állapota válságos.
A hatóságok közölték, az elmúlt 24 órában közel kétezren érkeztek az átkelőhöz, sokan Idomeni falu közelében várakoznak. Az emberek egyre türelmetlenebbek, egyre feszültebb a légkör. A torlódás oka, hogy Macedónia csak azokat engedi át a határán, akik Ausztriában vagy Németországban akarják benyújtani menedékkérelmüket, valamint Irakból, Szíriából és Afganisztánból származnak. A macedón hatóságok automatikusan gazdasági menedékkérőként sorolják be a más országokból érkezőket és visszaküldik őket Görögországba - mondta egy segélyszervezet munkatársa a görög közrádió hétfői adásában.
A zord időjárási körülmények ellenére naponta még mindig több száz migráns érkezik Görögországba. Hétfőn három komp fedélzetén összesen 1481 migráns érkezett a görög kikötővárosba, Pireuszba Leszbosz és Kiosz szigetéről. Többségük Szíriából származik, vannak köztük azonban marokkói, algériai és pakisztáni állampolgárok is.
Még ha az Égei-tengeren a jelenleg járőröző hajók többszörösét vetnék is be, a nemzetközi jog miatt akkor sem lehetne visszatartani a menekülteket attól, hogy Törökországból Görögországba jussanak - jelentette ki hétfőn a Frontex szóvivője. Ewa Moncure azt mondta, hogy a nemzetközi jog értelmében tilos visszavinni Törökországba azokat a menedéket keresőket, akik esetében még nem folytattak le menekültügyi eljárást.
Németországban a szociáldemokrata párt (SPD) hétfőn elutasította a koalíciós társ jobboldali Kereszténydemokrata Unió (CDU) új tervét a menekültválság kezeléséről. Katarina Barley SPD-főtitkár kijelentette, a kormány akkor sem karolja fel a befogadható menedékkérők számának nemzeti szintű korlátozása gondolatát, ha ezt a koalíciós társ megpróbálja "elrejteni" a "naponta megállapított kontingensek" elnevezésű koncepcióba. A terv másik fő eleme, a határközpont nevű intézmény pedig nem más, mint a tranzitzóna, amelynek bevezetését a CDU testvérpártja, a bajor Keresztényszociális Unió (CSU) javasolta, de a koalíció végül elvetette - mondta az SPD főtitkára.
A zágrábi belügyminisztérium adatai szerint a magyar-szerb zöldhatár szeptemberi lezárása óta Horvátországban 605 557 illegális bevándorlót vettek nyilvántartásba. Szombaton 946, vasárnap reggeltől hétfő 9 óráig ugyanakkor egyetlen közel-keleti bevándorló sem lépte át a szerb-horvát határt. Szlovéniában a legfrissebb adatok szerint október közepe óta valamivel több mint 426 465 illegális bevándorlót regisztráltak.
Milos Zeman cseh államfő hétfőn a dél-morvaországi Brünnben úgy nyilatkozott, a menedéknyújtásnál nem az a fontos, hogy olyan országból származik az illető, ahol háború van, hanem az, hogy országában politikai nézetei miatt üldözték. Zeman szerint ez a korábban megkötött genfi egyezményekből következik, amelyek jelentősen korlátozzák azok körét, akik Európában és Csehországban menedéket kaphatnak. "Meggyőződésem, hogy a migrációs hullám jövőre a mi területünket, is el fogja érni. A szikrát Bajorország és Ausztria korlátozó intézkedései jelentik" - tette hozzá a cseh elnök.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.