Betlehem/Vatikánváros/Jeruzsálem/Rámalláh. Betlehemben, Jézus hagyomány szerinti szülőhelyén 1995 óta első ízben Jasszer Arafat nélkül tartották meg a karácsonyi ünnepségeket.
Betlehem: ünnepségek Arafat nélkül
Arafat tegnap ismét sürgette, hogy küldjenek nemzetközi megfigyelőket a megszállt palesztin területekreReuters-felvételBetlehem/Vatikánváros/Jeruzsálem/Rámalláh. Betlehemben, Jézus hagyomány szerinti szülőhelyén 1995 óta első ízben Jasszer Arafat nélkül tartották meg a karácsonyi ünnepségeket. Az izraeli hatóságok Rehavam Zévi izraeli idegenforgalmi miniszter gyilkosainak letartóztatását szabták feltételül ahhoz, hogy izraeli területen át Betlehembe engedjék utazni a Rámalláhban tartózkodó Arafatot. Az incidens miatt komor hangulatban zajlott le a betlehemi Jászol téren szokásos karácsonyi körmenet, amelyet Michel Szabbah latin pátriárka, a katolikus egyház legfőbb szentföldi méltósága vezetett. Sok helyi keresztény azt mondta, hogy haragszik Ariel Saron izraeli miniszterelnökre, amiért megtiltotta Arafat utazását. A folytatódó erőszak miatt Betlehem városa lemondott arról, hogy megtartsák a nemzetközi kórusok szokásos karácsonyi koncertjét.
Az EU több diplomatája is az utazási tilalom feloldására próbálta rábeszélni Izraelt. Wilfred Geens, Belgium izraeli nagykövete az EU nevében kijelentette: a döntés semmissé tesz sok jó pontot, amelyet az elmúlt hetekben szerzett Izrael az európai közvélemény szemében. Rámutatott, hogy Arafat az egyetlen olyan muzulmán vezető, aki fontosnak tartja a részvételt a karácsonyi misén a vallási türelem kinyilvánítása céljából. A Vatikán mint önkényes lépést ítélte el, hogy Izrael nem engedélyezte Arafat részvételét a betlehemi misén. Még Móse Kacav izraeli államfő is hasztalanul járt közben Ariel Saronnál a látogatás engedélyezése érdekében.
Az Iszlám Dzsihád szélsőséges palesztin szervezet kedden bejelentette, hogy leállítja fegyveres támadásait Izrael ellen, beleértve az öngyilkos merényleteket is. Ezt a szervezet egyik magas rangú tisztségviselője, Nafez Azzam közölte az AFP-vel. A döntést azzal indokolta, hogy nem akarják megbontani a palesztin egységet, és nem akarnak ürügyet nyújtani Izraelnek a palesztin hatóság elleni újabb fellépésre. Az Izrael ellen fegyverrel harcoló másik szélsőséges szervezet, a Hamász már a múlt héten bejelentette, hogy „további rendelkezésig” szünetelteti az izraeli célpontok elleni akcióit. A palesztin vezetés kedden felhatalmazta a parlament elnökét, hogy „politikai kapcsolatot tartson fenn” Simon Peresz izraeli külügyminiszterrel. A döntést Rámalláhban, Jasszer Arafat elnöksége alatt hozta az összes tárgyalásért felelős legfelső bizottság.
Az izraeli hadsereg a tegnapra virradó éjszaka őrizetbe vett tizenhét palesztint, köztük a Palesztin Hatóság biztonsági szolgálatának öt tagját. Azzal gyanúsítják az Azun ciszjordániai faluban letartóztatottakat, hogy részt vettek Izrael-ellenes támadásokban. Az izraeli hadsereg kedden este megszüntette a palesztin autonómia fennhatósága alá tartozó ciszjordániai Jerikó város blokádját, amelyet a hónap elején létesített, az Izrael-ellenes merényletekre hivatkozva. Viszont ezt megelőzően, kedden a nap folyamán a ciszjordániai Náblusz térségébe izraeli harckocsik nyomultak be. Ugyancsak kedden lövöldözés tört ki az általában nyugodt izraeli– jordániai határon: egy izraeli katona és két – ismeretlen nemzetiségű – arab fegyveres vesztette életét. Izrael szerint jordániai területről behatoló fegyveresek adtak le lövéseket egy izraeli őrjáratra, amely viszonozta a tüzet. Az ammáni kormány szerint nincs bizonyíték arra, hogy a fegyveresek jordániai területről hajtották volna végre a támadást. (m, o)
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.