„Beszólnak” egymásnak az EU-s politikusok

Koppenhága. Dánia EU-elnökségének hat hónapja alatt az ország miniszterelnöke televíziós kamerák jelenlétében rendszeresen fűzött csípős megjegyzéseket európai és amerikai kollégái tevékenységéhez.

Koppenhága. Dánia EU-elnökségének hat hónapja alatt az ország miniszterelnöke televíziós kamerák jelenlétében rendszeresen fűzött csípős megjegyzéseket európai és amerikai kollégái tevékenységéhez.

A dán televízió által holnap sugárzandó összeállításban a dán külügyminiszter például kiönti a szívét Anders Fogh Rasmussen előtt a német kormánynak a török EU-tagsággal kapcsolatos ingadozó álláspontja miatt. „Mondtam már neked, hogy Joschka Fischer 12 órán belül három különböző véleményt hangoztatott erről a kérdésről?” – kérdezi Per Stig Moller a miniszterelnököt. „Azt mondta nekem, hogy feltétlenül meg kell találni az uniós betagozódás egyik vagy másik módját, de Törökország soha nem lesz tagja az Európai Uniónak.” Rasmussen erre kijelentette: a német kormány nyilvános nyilatkozatai és valódi magatartása „nem teljesen fedik egymást”.

George Bush amerikai elnökről, aki telefonhívásaiban a török EU-felvétel felgyorsítását sürgette, a dán kormányfő megjegyezte: „Nem lehet minden alkalommal, amikor valaki telefonál, mindenben igazat adni neki.” Az összeállításban látható és hallható Jacques Chirac francia elnök is, amint a 2002 októberi brüsszeli csúcson hajthatatlan hangon kijelenti Rasmussen előtt: semmi esetre sem fog engedni a német kancellárnak, aki az uniós agrárszubvenció mértékének csökkentését sürgette. „Nem, nem és nem, ezt politikailag nem tehetem meg. Már visszavontam két nyilatkozatot, amelyet a parasztokkal közösen tettünk volna közzé. Nem térhetek haza ilyen eredménnyel, nem vehetem vissza az egyik kezemmel azt, amit a másikkal odaadtam” – hangoztatta Chirac.

A tv-dokumentáció azt is megörökítette, amikor Rasmussen nem járult hozzá, hogy az orosz elnök szóvivője vezesse azt a tavaly őszi brüsszeli sajtóértekezletet, amelyen bejelentették a kalinyingrádi terület kapcsán az EU és Moszkva között létrejött megállapodást. „Demokráciában élünk, sajtónk szabad és nyitott. Nem engedünk, ez a válaszunk” – utasította a dán kormányfő hazája brüsszeli nagykövetét, amikor az megpróbálta megmagyarázni neki: akkora Moszkvában a belpolitikai nyomás, hogy Vlagyimir Putyin esetleg nem jön el Brüsszelbe, ha nem az ő szóvivője vezetheti a sajtóértekezletet.

Rasmussen személyesen engedélyezte a tv-összeállítás sugárzását. „Ez az az ár, amelyet az EU nyitottságáért és átláthatóságáért fizetnünk kell” – szögezte le.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?