Berényi József külügyi államtitkárral

Mi lesz az Európai Unióval a hétvégi kudarc után, amikor nem sikerült a megegyezés az uniós alkotmányról?
Az Európai Unió az eddig megkötött szerződések alapján továbbra is működőképes. Az elmúlt hétvégén azonban nem sikerült magasabb szintre emelni az országok együttműködését.

Mi lesz az Európai Unióval a hétvégi kudarc után, amikor nem sikerült a megegyezés az uniós alkotmányról?

Az Európai Unió az eddig megkötött szerződések alapján továbbra is működőképes. Az elmúlt hétvégén azonban nem sikerült magasabb szintre emelni az országok együttműködését. A bővítés is bekövetkezik, Szlovákia jövő május elsejétől az Unió tagja lesz. Az EU történetében először fordult elő, hogy az Unió működéséről szóló vitában a kitűzött időpontig nem tudtak az érintett felek kompromisszumot kötni. Szomorú, hogy ez éppen most történt így, mert a csatlakozó országokat most először vonták be az unió működéséről szóló vitába. A hétvégi kudarccal az EU rövidtávon veszteni fog működésének hatékonyságából. A kétfázisú Európa nem segíti az uniós tagállamok fejlődését.

Milyen következményei lehetnek annak, hogy Varsó egy jottányit sem engedett álláspontjából a hétvégén?

Kétségtelen, ennek meglehet a következménye. A régi tagországoknak módjukban áll ezt „viszonozni” a csatlakozó államoknak, elsősorban Lengyelországnak. Nagyobb együttműködés várható az EU alapító tagországai között, ez számukra biztosítja a szavazási többséget a Nizzai Szerződés alapján. Lengyelország és Spanyolország nem fogja tudni megakadályozni a döntéseiket,hiszen meglesz a többségük. Kérdés, ki fognak-e alakítani közös álláspontot például az adózás kérdésében, a közös európai szociálpolitika terén, külügyi vagy védelmi kérdésekben.

Mennyire tartja valószínűnek a történtek után a visegrádi négyek országainak együttműködését az Európai Unióban?

Érzésem szerint nagyon komoly léket kapott a V4-ek együttműködése azzal, hogy Csehország, Szlovákia és Magyarország elfogadta az uniós alkotmány tervezetének kompromisszumos változatát, amely 25 főbiztossal számol, Lengyelország pedig a szavazás kérdésében hajthatatlan volt. Biztosan eltart majd egy ideig, amíg az EU keretein belül ismét megtaláljuk az együttműködés lehetséges formáját. (jéel)

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?