<p>Róma. A bíborosok tegnap már negyedik napja tanácskoztak a pápaválasztó konklávé előkészítéséről és az egyház előtt álló feladatokról. A pedofília áldozatait tömörítő amerikai szervezet (SNAP) pedig tizenkét nevet tartalmazó listát tett közzé.</p>
Befogná az amerikaiak száját a Vatikán
ÖSSZEFOGLALÓ
Olyan bíborosok szerepelnek az SNAP listáján, akik megpróbálták eltussolni a katolikus papok által kiskorú gyermekek ellen elkövetett pedofil bűntetteket, s ezért nincs erkölcsi joguk arra, hogy részt vegyenek a pápaválasztó konklávén. Sőt: nemcsak pápaválasztók, hanem a pápaságra esélyesnek tartott bíborosok is szerepelnek a listán. Dominik Duka cseh bíboros mellett a legismertebbek: a lista első helyén álló Norbert Rivera Carrera mexikói, Marc Ouellet kanadai, Peter Turkson ghánai, valamint két olasz bíboros, Tarcisio Bertone és Angelo Scola. Az SNAP például idézte Dominik Dukának azt a kijelentését, amely szerint „az ír katolikus iskolákban elkövetett pedofil esetekről szóló híreknek az a céljuk, hogy a gyermekek oktatásából és neveléséből kiszorítsák az egyházat”. Duka aranyköpése az is, hogy a „papok elleni vádaknak csak a tíz százaléka bizonyított”.
A bíborosi tanácskozás negyedik napján sem született döntés a pápaválasztás időpontjáról – jelentette be Federico Lombardi szentszéki szóvivő. Már csak egy pápaválasztó bíborost várnak a Vatikánba. Eddig 152 bíboros érkezett meg a Vatikánban hétfő óta zajló kongregációkra. Közöttük 114 a pápaválasztó: a konklávéra várt utolsó, 80 évnél fiatalabb pápaválasztó bíborosnak legkésőbb ma kell megérkeznie Vietnamból.
A tegnap délelőtti ülésen 16 bíboros szólalt fel, közöttük a kúria gazdasági hivatalainak vezetői. A bíborosok gyásztáviratot is megfogalmaztak, hogy kifejezzék részvétüket Hugo Chávez venezuelai elnök halála miatt.
A média szerint a Vatikán ún. hírzárlatot is elrendelt a bíborosok számára, állítólag az amerikai bíborosok miatt, akik a szóvivőikkel érkeztek Rómába, s naponta tartottak – az újságírók körében rendkívül népszerű – sajtótájékoztatókat. Ez az amerikai stílusú nyitottság a média előtt sok konzervatív bíborosnak nem tetszik. Ráadásul az amerikaiak egyre hangosabban követelnek nyilvánosságot a Vatikánnal kapcsolatos korrupciós ügyeknek. XVI. Benedek ugyanis közvetlenül a lemondása előtt titkosította a Vatileaks-botránnyal kapcsolatos dokumentumokat.
A La Repubblica tegnap a Vatikán egy névtelenül nyilatkozó munkatársával közölt interjút, aki 2012-ben részt vett a bizalmas vatikáni dokumentumok kiszivárogtatásában. Az iratok ellopásáért másfél évre ítélt, majd pápai kegyelemben részesült Paolo Gabriele volt pápai komornyik „nem egyedül cselekedett”, 20 fős csoport robbantotta ki a Vatileaks-botrányt, „a Vatikánban dolgozó egyháziak és laikusok, akik ezt XVI. Benedek védelmében és az egyházi ügyek átláthatóságáért tették”.
Lombardi erre így reagált: „Ha valakinek mondanivalója van, jobb, ha nem névtelenül teszi.” (SITA, TASR, MTI, ú)
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.