<p>Detroit. Hivatalosan csődöt jelentett – helyi idő szerint csütörtökön – Detroit városa. Ez az eddigi legnagyobb méretű önkormányzati csődeset az Egyesült Államokban.</p>
Becsődölt az amerikai autóipar fellegvára
ÖSSZEFOGLALÓ
Az amerikai autóipar bölcsőjeként és fővárosaként emlegetett Detroit nehéz helyzete eddig sem volt titok: márciusban válságmenedzsert neveztek ki a város élére, miután egy vizsgálóbizottság megállapította, hogy az önkormányzatnál pénzügyi szükségállapot alakult ki. Rick Snyder michigani kormányzó hagyta jóvá a válságmenedzser, Kevin Orr kérelmét, amelyben a város nevében állami csődvédelemért folyamodik. A nagyváros hosszú távú adósságát 18,5 milliárd dollárra becsülik.
A detroiti csőd a maga nemében a legjelentősebbnek számít Amerika történetében, mind az érintett lakosság, mind pedig az adósságállomány nagysága szempontjából.
Amerika valamikori negyedik legnépesebb városának lakossága az évtizedekkel ezelőtti 1,8 millióról mára 713 ezerre esett vissza, főleg az autóipar hanyatlásának következtében: a régióban található az ágazat három óriása, a General Motors, a Ford és a Chrysler főhadiszállása. A területen az amerikai munkaügyi minisztérium tavalyi adatai szerint közel 16 százalékos volt a munkanélküliség. A most csőddé magasodott pénzügyi nehézségek súlyos hatással lehetnek a nyugdíjakra és az egészségügyi támogatásokra.
Detroit valójában a hatvanas években indult lassú hanyatlásnak, de a 2008-as ingatlanpiaci válság pecsételte meg a sorsát. Az autógyárak bezárása és a jelzáloghitelek bebukása miatt százezrek hagyták el a mára nagyrészt kiürült kísértetvárost.
A 2000-ben még 950 ezres város lakossága 2010-re 713 ezerre csökkent. A legfrissebb, 2011-es népszámlálási adatok szerint a folyamat még nem állt meg, de lassult. A város etnikai összetétele is drasztikusan megváltozott mostanra, a lakók 83 százaléka fekete amerikai, akik nagy szegénységben élnek. Az egy főre jutó átlagos éves jövedelem 15 ezer dollár, ami bőven a szegénységi küszöb alatt van. A statisztikák szerint a lakosság bő harmada, 36,2 százaléka szegény. (MTI, Index)
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.