Balkán: sorra lezárt határok

Szkopje/Budapest. Véget ért a migránsáradat a nyugat-bal-káni útvonalon, és ez nem az egyoldalú tagállami lépések-nek, hanem a közös uniós intézkedéseknek köszönhető – közölte Donald Tusk, az Eu-rópai Tanács elnöke.

Szkopje/Budapest. Véget ért a migránsáradat a nyugat-bal-káni útvonalon, és ez nem az egyoldalú tagállami lépések-nek, hanem a közös uniós intézkedéseknek köszönhető – közölte Donald Tusk, az Eu-rópai Tanács elnöke. Szlové-nia, Horvátország, Szerbia és Macedónia rendkívüli intéz-kedéseket vezetett be hatá-rán, Budapest szintén lépett.

A kormány az egész ország területére kihirdeti a migrációs válsághelyzetet – jelentette be tegnap Pintér Sándor magyar belügyminiszter. Elmondta: szerdán 0 órától Szlovénia, Horvátország és Szerbia is rendkívüli intézkedéseket vezetett be határain. Csak a schengeni elvárásoknak megfelelően engedik be a határaihoz érkezőket, vagyis a belépőknek érvényes útlevéllel és vízummal kell rendelkezniük. Nem tudható, hogy ez milyen reakciókat vált ki azon menekültekből, akik már ezekben az országokban tartózkodnak – indokolta a miniszter a migrációs válsághelyzet kihirdetését. A válsághelyzet miatt több ezer katonát és rendőrt vezényel a határokra a kormány. Pintér szerint a zöldhatáron a felállított kerítésnél már most „lényegesen nagyobb a mozgás”, ezeket figyelemmel kísérik. Emellett a zöldhatárok mentén felállított, menedékkérelmet fogadó állomások megteltek. A magyar–román kerítésről egyelőre nincs végleges döntés, Pintér Sándor szerint tíz nap alatt felhúzzák, ha szükséges.

Menekültek: nincs tovább

Macedónia teljesen lezárta a határt az illegális migránsok előtt, miután Szlovénia és Szerbia bejelentette, hogy szigorúbb feltételekkel enged csak be a területére migránsokat. A macedón belügyminisztérium szerint már kedden egyetlen migráns sem lépett be az országba Görögország felől. Az ENSZ Menekültügyi Főbiztosságának adatai szerint Macedóniában mintegy 1500 migráns, Szerbiában pedig közel 1000 van még, aki az új tiltások miatt az országban rekedhet. Szlovénia kedd éjféltől szigorított az illegális bevándorlók beengedésének szabályain, és csak azokat a migránsokat engedi be, akik érvényes útlevéllel és vízummal rendelkeznek, menedéket kérnének Szlovéniában, vagy akik humanitárius okokból menekülnek az országba. Horvátország és Szerbia hasonló intézkedéseket vezetett be a határain. A horvát belügyminisztérium szerint az elmúlt két napban egyetlen menekült sem érkezett az országba. A görög–macedón határon található Idomeni táborban közben továbbra is 15 ezren várakoznak arra, hogy mégis folytathassák útjukat az Európai Unió felé. A migránsok egyre fásultabbak, fáradtabbak és csalódottabbak. A tábor területén már nem tudják biztosítani az élelmiszer- és vízellátást, valamint a folyamatos esőzések miatt teljes sártengerré alakult a terület. Egyre több család dönt úgy, hogy inkább feladja, nem vár tovább, és elindul az ország belseje felé.

Új útvonalat keresnek

A szigorítások gyakorlatilag azt jelentik, hogy lezárult a nyugat-balkáni migránsútvonal, a bevándorlóknak ugyanis általában nincsenek dokumentumaik, de ha esetleg egyeseknél lenne is útlevél, érvényes vízumot nem tudnak szerezni, emellett pedig – az utóbbi fél év tapasztalatai alapján – menedéket sem kérnének Szerbiában, Horvátországban vagy Szlovéniában. Az Európai Unió és Törökország közötti hétfői brüsszeli csúcson ugyan nem hangzott el hivatalos bejelentés a nyugat-balkáni migránsútvonal lezárásáról, de a korlátozások arra utalnak, hogy mégis vége a Törökországon, Görögországon, Macedónián és Szerbián át Európába irányuló migrációnak. Egyes beszámolók szerint az embercsempészek Görögországban már Bulgárián, Románián és Magyarországon át vezető útvonalakat ajánlanak fel a bevándorlóknak, míg szintén lehetséges útvonalként emlegetik az Albánián és az Adriai-tengeren keresztül vezető utat.

Szófia minden szükséges lépést megtesz annak megakadályozására, hogy a Nyugat-Európába tartó migránsok Bulgárián keresztül kíséreljenek meg az Európai Unió területére jutni a migráció balkáni útvonalának lezárása után – jelentette ki Rumjana Bacsvarova miniszterelnök-helyettes és belügyminiszter.

Görög tiltakozás

Tegnap rövid időre elfoglalta mintegy ötven aktivista az Európai Bizottság képviseletét Athénban, hogy az unió és Törökország között a migrációs válság kezelését célzó tervezett megállapodás és az országnak nyújtott pénzügyi mentőcsomag ellen tiltakozzanak. A tüntetőket Panajótisz Lafazanisz korábbi környezetvédelmi és energiaügyi miniszter és Dimitrisz Sztratulisz volt szociális ügyekkel foglalkozó miniszterhelyettes vezette. Görögországban rohamosan romlott a menekültügyi helyzet az elmúlt hetekben, miután a nyugat-balkáni migrációs útvonalon található országok gyakorlatilag egymás után fokozatosan lezárták határaikat a továbbutazni akaró migránsok előtt. A hatóságok szerdai adatai szerint már nagyjából 36 ezer menekült rekedt Görögországban.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?