<p>Washington kész erősítést küldeni a Szíria északi részén szolgáló különleges erőinek, a tanácsadói feladatokkal megbízott mintegy ötven katonájának, ezen kívül különleges kiképzésű egységet tervez Irakba telepíteni, hogy segítse az iraki erőket és a kurd önvédelmi erőket az Iszlám Állam elleni küzdelemben - mondta kedden Ashton Carter.</p>
Az USA különleges erőket készül Szíriába és Irakba küldeni
Az amerikai védelmi miniszter a képviselőház fegyveres erők bizottságában rendezett meghallgatáson jelezte: az Irakba küldendő egység elsődleges feladata lesz, hogy támadásokat szervezzen, túszokat szabadítson ki, hírszerzési adatokat gyűjtsön és foglyul ejtse az Iszlám Állam vezető embereit. Ezekkel az akciókkal az amerikai különleges erőknek ez az egysége "ösztönözni" akarja a helyi erőket a dzsihadisták elleni küzdelemben.
Carter szerint az Egyesült Államok kész kiterjeszteni a szíriai hadműveleteket további különleges erők odaküldésével. Barack Obama elnök október végén engedélyezte, hogy a különleges erők legfeljebb ötven katonáját tanácsadói feladattal Szíriába vezényeljék. Az ő tevékenységüket kívánja most megerősíteni Washington - jelezte a védelmi miniszter.
"Háborúban állunk az Iszlám Állammal" - állapította meg Ash Carter, aki szerint a világ többi részének is fokoznia kell erőfeszítéseit a dzsihadisták elleni harcban, mert csak így lehet elkerülni, hogy - mint fogalmazott - megismétlődjenek a november 13-i párizsi merényletekhez hasonló véres események.
A miniszter szerint Oroszország meghirdette ugyan az Iszlám Állam legyőzésére irányuló célját, de ennek teljesítése helyett a szíriai (mérsékelt) ellenzékre mér csapásokat. "Itt az ideje, hogy Oroszország a jó oldalra álljon" - mondta Carter.
Joseph Dunford amerikai vezérkari főnök ugyanezen a meghallgatáson kifejtette: Szíriában nehezebb szembeszállni az Iszlám Állammal, mint Irakban. Szíriában ugyanis a terroristaellenes koalíciónak nincs megfelelő partnere. Márpedig a vezérkari főnök szerint a siker érdekében szükség lenne olyan helyi partnerekre, akik képesek lennének nemcsak elhódítani területeket a dzsihadistáktól, hanem saját ellenőrzésük alatt is tartani azokat. Irakban Dunford szerint azért könnyebb a helyzet, mert ott az amerikaiak számíthatnak a kormányerőkre és a helyi kurdokra is ebben a harcban.
Hillary Clinton, az elnökjelöltségért küzdő demokrata favorit egy televíziós interjújában úgy vélekedett, hogy "kudarcra ítélt" vállalkozás lenne, ha szárazföldi erőket vezényelnének Szíriába és Irakba, s ő jelen pillanatban nem is tudja elképzelni, hogy - majd elnökként - jóváhagyna egy ilyen akciót. Úgy vélte, az amerikaiak már uralják a légteret, az Iszlám Állam ellen ugyanakkor a szárazföldön is kell küzdeni, mégpedig eszközök, kiképzés és felszerelések biztosítása révén, ezen kívül a kibernetikus térben is fel kell venni a harcot, mert ott is nem lebecsülendő ellenféllel állnak szemben.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.