Az USA hatalma leáldozóban van

Washington |

<p>Az Egyesült Államok hatalma leáldozóban van - írta Paul Kennedy neves brit történész a The Wall Street Journal című lap szerdai számában.</p>

Az amerikai túlköltekezés és katonai túlterjeszkedés játszott szerepet az Egyesült Államok hanyatlásában és Ázsia felemelkedésében - mutatott rá Kennedy professzor, aki jelenleg a Yale Egyetem nemzetközi biztonsági kutatások központját vezeti.

A történész már A nagyhatalmak tündöklése és bukása című híres 1987-es munkájában arról értekezett, hogy minden birodalom túlnövi magát, a túlzott katonai és politikai terjeszkedés súlya alatt gazdaságilag összeroppan. Szerinte ez igaz az Egyesült Államokra is, amely a hidegháború vége után a világ egyetlen szuperhatalmává vált.

Kennedy arról írt, hogy a világ első számú hatalmát a következő években súlyosabb csapások fogják érni, mint más nagyhatalmakat. Oroszország, Kína, Latin-Amerika, Japán és a Közel-Kelet egyaránt visszaeséssel számolhat, de vigasz lehet számukra, hogy Amerika lesz a legnagyobb vesztes.

A történész szerint Amerikát vesztébe sodorja a kivételesen nagy költségvetési és kereskedelmi hiány. Mint írta, nem érti, hogy a washingtoni kongresszus miért nincsen ezzel tisztában, és miért rohan eszeveszetten az újabb hatalmas pénzügyi élénkítő csomag felé. Kennedy sikereket kíván Barack Obamának, de attól tart, hogy az időzavar miatt nem kellő körültekintéssel fogják elkölteni a pénzeket, amelyek nagy része így rossz kezekbe kerül.

A professzor úgy látja: ha a jelenlegi globális gazdasági válság elül, a világ már nem úgy fog kinézni, mint előtte. Kína és India gazdasága növekszik, míg az amerikai csökken, az Egyesült Államok gazdasági ereje egy-két fokozattal lejjebb szállhat.

Kifejtette, hogy a világ egyetlen hatalmára sem nehezedik akkora teher, mint az Egyesült Államokra a külföldi katonai akciók és küldetések miatt. "Ez sajnos visszavezet ahhoz, amiről 20 éve írtam: a birodalmi túlterjeszkedéshez" - írta.

Jóslata szerint az Amerika előtt álló politikai és gazdasági nehézségek a következő években gátolni fogják, hogy Obama megvalósíthassa a kampányában vázolt álmokat. Az Egyesült Államok lakosságára súlyos megpróbáltatások várnak, és az ország, még ha javulni fog is nemzetközi tekintélye, nem lesz képes erősíteni azon képességét, hogy határozottan és tartósan lépjen fel külföldön. Egy bámulatos, karizmatikus, intelligens vezető lép a Fehér Házba, de 1933, illetve 1945 után a legnehezebb körülmények között - írta Paul Kennedy történész professzor, aki jelenleg egy, a II. világháború történetét feldolgozó könyvön dolgozik. (MTI)

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?