Az USA felszámolta afgán börtöneit

MTI-ÖSSZEFOGLALÓWashington/Varsó/Vilnius Az USA már senkit sem tart fogva Afganisztánban, 13 évvel azután, hogy a szövetséges erők élén megszállta az országot és megdöntötte a tálib szélsőségesek rendszerét – közölték amerikai források.

MTI-ÖSSZEFOGLALÓ

Washington/Varsó/Vilnius Az USA már senkit sem tart fogva Afganisztánban, 13 évvel azután, hogy a szövetséges erők élén megszállta az országot és megdöntötte a tálib szélsőségesek rendszerét – közölték amerikai források. A tájékoztatás szerint az utolsó „harmadik országbeli”, – tehát nem amerikai vagy afgán – foglyok felett már nem visel felelősséget az USA, és a Pentagonnak sincsenek már börtönei a közép-ázsiai országban. A jövő év január elsején életbe lépő kétoldalú biztonsági megállapodás értelmében az ország minden börtöne Kabul irányítása alá kerül. A börtönök között szerepel az afgán fővárostól mintegy 40 km-re fekvő, hírhedt bagrami börtön, ahol a 2001-es szeptemberi amerikai terrortámadások után a foglyokat kínvallatásoknak vetették alá.

Az USA átadta Afganisztánnak azt a férfit, aki az elsők egyike volt a CIA által megkínzott terroristagyanús személyek között, s akit a szenátus kivonatolt jelentésében meg is neveztek. A tunéziai illetőségű Ridha an-Nadzsart a Bagram támaszponton fenntartott fogolyközpontból kedden, a szenátusi jelentés kiadásának a napján szállították át az afgán hatóságoknak. An-Nadzsar – aki a gyanú szerint az al-Kaida nemzetközi terrorszervezet tagjai közé tartozott – az elsők egyike volt, akit a 2001. szeptember 11-i terrortámadások után „fokozott kihallgatásnak” vetettek alá, és az ő kínvallaltása során szerzett tapasztalatok követendő modellé váltak a Központi Hírszerző Ügynökség (CIA) titkos börtöneiben – közölte a szenátus. A férfit soha nem állították bíróság elé.

Lengyelország 2001-ben egy olyan, „nyugodt hely előteremtéséről” állapodott meg Washingtonnal, ahol a CIA „információkat szerezhet meg saját, együttműködésre kész forrásaitól” – ismerte el Leszek Miller akkori kormányfő és Aleksander Kwasniewski akkori államfő. Lengyelország a 2001-es amerikai terrortámadások után lehetővé tette az amerikai félnek egy Kiejkutyban (Északkelet-Lengyelország) kiválasztott létesítmény használatát. Algirdas Butkevicius litván miniszterelnök felszólította Washingtont, valljon színt arról, hogy a CIA tartott-e fenn titkos börtönt a balti ország területén, ahol foglyokat kínoztak meg.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?