Brüsszel/London/Varsó/Szófia/Vilnius/Prága. Nemcsak az érintett tagjelöltek körében, egész Európában élénk visszhangot keltettek Jacques Chirac francia elnök keresetlen szavai, amelyekkel a vilniusi tízeket és az EU-ba igyekvőket illette a hétfői Brüsszeli uniós csúcs után.
Az Unió nem Varsói Szerződés
Mikulás Dzurinda szlovák kormányfő tegnap Brüsszelben – ahol az EU-trojka és a tagjelöltek tájékoztató csúcsértekezletén vett részt – kijelentette: Chirac szavait nem kell dramatizálni, mindenki elmondhatja a véleményét. „Realista vagyok, odahaza sem szoktam minden nyilatkozatot megkommentálni” – tette hozzá. Boris Gandel külügyi szóvivő ugyancsak Brüsszelben kijelentette: Szlovákia indokolatlannak tartja a Chirac-féle bírálatot.
„Az EU hétfő estig nem alakított ki közös véleményt az iraki válságról. A tagjelölt országoknak tehát nem volt semmilyen lehetőségük csatlakozni egy ilyen állásponthoz.” Gandel rámutatott: Chirac a bírálatot olyan uniós tagállamoknak is címezhette volna, mint például Nagy-Britannia, Spanyolország vagy éppen Portugália, amely országok Szlovákiához hasonló nézeteket vallanak Irak ügyében.
Chris Patten, az EU külügyi biztosa, aki éppen tegnap találkozott a tagjelölt országok képviselőivel
Brüsszelben, védelmébe vette a Chirac által bírált tagjelölteket. A BBC rádiónak kijelentette: Chirac elnöknek „megvan a maga stílusa, és időnként meglehetősen színesen használja a francia nyelvet“. Hozzátette: „nagyon fontos azonban tudatni a tagjelöltekkel, hogy az EU nem Varsói Szerződés. Az unió nemcsak gazdasági, hanem politikai klub is, amely törekszik az együttműködésre, amikor csak lehetséges, de ezt úgy teszi, hogy elismeri a különvéleményeket. Magyarországnak, Lengyelországnak, a Cseh Köztársaságnak és a többieknek ugyanannyi joguk van saját véleményük kifejtésére, mint bárki másnak” – mondta a brit EU-biztos.
Pat Cox, az Európai Parlament elnöke a Chirac-beszéd kapcsán egyenesen arra figyelmeztette az EU-tagokat, hogy ne támasszanak új felvételi követelményeket a tagjelöltekkel szemben.
Günter Verheugen bővítési biztos kijelentette: nincs ok olyan fontolgatásokra, hogy az iraki kérdésben inkább az amerikai álláspont felé hajló közép- és kelet-európai államokat esetleg mégse vegyék fel az Európai Unióba. A kérdésre, hogy rontottak-e esélyeiken ezek az országok, a Deutschlandfunk adón kijelentette: Nem, nem hiszem, végül is ezeknek az országoknak nem volt olyan szándékuk, hogy éket verjenek az EU országai közé. „Senki sem akarta felosztani Európát egy proeurópai és egy amerikai táborra. A legtöbben nem akartak egyebet, mint az euroatlanti kapcsolatok erősítését. Talán a választott eszköz nem volt éppen optimális. Úgy hiszem, hogy ez többé nem fordul elő” – közölte a bővítési biztos.
Adam Rotfeld lengyel külügyminiszter-helyettes szerint Franciaországnak tiszteletben kellene tartania Varsó álláspontját. „Franciaországnak joga van saját politikáját oly módon meghatározni, ahogyan neki tetszik, és ehhez másoknak tisztelettel és megbecsüléssel kell viszonyulni. Lengyelországnak úgyszintén joga van eldönteni azt, hogy neki mi a jó. Franciaországnak ez iránt ugyancsak tiszteletet és emellett érdeklődést kellene tanúsítania, mert az álláspont eltér az övétől” – mondta.
Rytis Martikonis litván külügyi államtitkár szerint Vilniust nagyon kellemetlenül érintették Chirac indulatos szavai. Hozzátette: nem tudja elképzelni az uniós bővítési menetrend módosítását.
Lubomir Ivanov bolgár külügyminiszter-helyettes szerint a francia elnök nyilatkozata „bizonyos idegességet tükröz”, s ez nem éppen hatékony megközelítés annak érdekében, hogy megegyezés szülessen az ENSZ BT-ben, melynek jelenleg Bulgária is nem állandó tagja. (MTI, TASR)
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.