Az új uniós bizottságban a magyar biztos az állatjólétet kapja…

varhelyi oliver

Ursula von der Leyen, az Európai Bizottság újraválasztott elnöke ismertette az új uniós biztosi kollégium szerkezeti felépítését.

Várhelyi Olivér magyar biztos az egyik leggyengébb portfóliót kapta, konkrétan az egészségügyért és az állatjólét biztosításáért felelős portfóliót töltheti be. A bejelentést – a jelöltek közül egyedül nála – több helyről fojtott nevetés fogadta a sajtóteremben. Az egészségügy alapvetően nemzeti hatáskör, így gyenge portfóliónak számít. Várhelyi eddig a bővítésért és a szomszédságpolitikáért felelt az EU „kormányában”. Az Orbán-kormány által jelölt főképviselője az előző ciklusban több botrányba is keveredett a bizottsági posztján: már a kinevezése előtt úgy hírlett, hogy nehéz természetű és „elképesztően durván beszélt a beosztottjaival”. Aztán sorjázni kezdtek az olyan hírek, hogy a magyar kormány szája íze szerint segíti egyes tagjelöltek szekerét előbbre vagy hátra a semlegességet előíró uniós alapszerződések ellenére, erre a gyanúra Orbán a saját kijelentéseivel még rá is ráerősített. Az Európai Parlament maga is vizsgálatot kért, mert szerinte Várhelyi „szándékosan törekszik arra, hogy megkerülje és csorbítsa az EU-hoz csatlakozó országok demokratikus és jogállamisági reformjainak központi jelentőségét”.

A szlovák Maroš Šefčovič a kereskedelem, a gazdaság, a biztonság és intézményközi kapcsolatok felelőse lehet. 11 nő van az új Európai Bizottságban, amely negyven százalékot jelent – Von der Leyen legalább 50 százalékot szeretett volna -, ezt úgy próbálta ellensúlyozni az elnök, hogy a hat alelnök közül négy nő. A fenti politikusok ezennel hivatalosan biztosjelöltté váltak, akiket az Európai Parlament két körben hallgat meg: a jogi bizottság az esetleges összeférhetetlenségükről dönt, a szakbizottságok előtt pedig a szakmai rátermettségüket kell bizonyítaniuk. Hat alelnököt jelölt ki, akik közül négy nő, három pedig keleti tagállamból jön. Kallas mellett – aki a kvázi-külügyminiszteri poszt jelöltjeként alelnök is – a spanyol Teresa Ribera kapná a klímaügyet, a finn Henna Virkkunen a technológiai szuverenitást. A francia Stéphane Séjourné a jólétért és ipari stratégiáért, a román Roxana Minzatu az emberekért és képzésért, az olasz Raffaele Fitto a kohézióért felelne.

(MTI, Tlx, hvg)

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?