Az Európai Rendőrségi Hivatal (Europol) az Európai Unió tagországainak rendőrségei közötti együttműködést összehangoló szervezet. Az Europol létrehozásáról az Európai Unió tagországai döntöttek még 1992-ben, a maastrichti szerződéssel, de működését hivatalosan csupán 1999 nyarán kezdte meg.
Az Europol
A szervezetnek csak az EU-tagállamok a tagjai, de a tizenhárom tagjelölttel, valamint Izlanddal, Norvégiával, Svájccal, az Egyesült Államokkal és az Interpollal is együttműködési megállapodást kötöttek, illetve tárgyalnak erről.
Jogosítványai szerint az Europol elsősorban akkor juthat szóhoz, ha legalább két államot érintő ügyről van szó, és a szervezett bűnözésre utaló jelek is felbukkannak.
A nemzeti rendőrségek hatáskörébe az Europol nem avatkozhat be. Másfelől a hágai székhelyű hivatal nem valamiféle uniós „szuperrendőrség” vagy az Interpol európai megfelelője. Önálló nyomozói tevékenységet nem folytat, alapvetően a rendőrségek közötti információáramlás szervezésével, stratégiai jelentések és különféle elemzések készítésével, technikai és szakértői segítségnyújtással látja el feladatát, a nemzetközi bűnözés elleni uniós fellépés összehangolását.
A hivatal igazgatóságának élén a német Jürgen Storbeck áll, akinek munkáját négy igazgatóhelyettes segíti. Az intézmény munkatársi gárdája várhatóan idén bővül 350-re. A hivatal működésének költségeit a tagországok bruttó nemzeti termékük arányában megállapított hozzájárulásaiból fedezik, az Europol költségvetése mintegy 40 millió euró évente. (MTI)
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.