Az EU nem működik, de szerződésmódosításokkal javítható

London |

<p>A brit külügyminiszter szerint az Európai Unió &quot;jelenlegi formájában nem működik&quot;, és nem felel meg a XXI. század követelményeinek, de az EU-szerződések módosításával &quot;helyrehozható&quot;.</p>

Philip Hammond a BBC televízió vasárnapi politikai magazinműsorában kijelentette: a brit kormány és a választók többsége sem ért egyet azokkal a konzervatív képviselőkkel, akik szerint történjék bármi, Nagy-Britanniának távoznia kell az EU-ból. Hammond a kormányzó Konzervatív Párt alsóházi frakciójának újonnan alakult lobbicsoportjára utalt. Az ötventagú, Conservatives for Britain (CfB) nevű képviselőcsoport a The Sunday Telegraph című tekintélyes konzervatív vasárnapi brit lapban közzétett felhívásában kifejti: a csoport brit EU-tagságról 2017 végéig tervezett népszavazáson a kilépés mellett fog kampányolni, ha a brit kormánynak nem sikerül "igazán radikális" EU-reformokat elérnie. Steve Baker, a CfB társelnöke a csoport követeléseit ismertető cikkében a CfB tagjai által elengedhetetlennek tartott reformok között említette az EU-költségvetés szűkítését, az unión belüli migráció tagállami szintű ellenőrzését,  és azt, hogy Nagy-Britanniának joga legyen vétót emelni az EU-jogszabályok ellen. Baker szerint ha az EU vezető tisztviselői nem ébrednek rá, hogy Nagy-Britannia, az egyik legnagyobb EU-tagállam milyen komolyán gondolja az EU-hoz fűződő viszonyrendszerének teljes átalakítását, akkor a CfB valószínűleg azt fogja javasolni, hogy a brit választók az EU-tagságról tervezett népszavazáson voksoljanak Nagy-Britannia kilépésére. Philip Hammond külügyminiszter azonban a vasárnapi BBC-interjúban kijelentette: a brit kormánynak meggyőződése, hogy elérhető Brüsszellel a megállapodás egy olyan EU-reformcsomagról, amely Nagy-Britannia érdekeit szolgálja. Hammond is elismerte ugyanakkor, hogy ehhez az EU-szerződések módosítása szükséges, különösen annak érdekében, hogy az új EU-tagállamokból Nagy-Britanniába érkező munkavállalók szociális ellátásában tervezett jelentős szigorításokat ne lehessen megtámadni az Európai Unió bíróságain. Angela Merkel német kancellár a minap a BBC televíziónak nyilatkozva kijelentette: az Európai Unió fontolóra veheti bizonyos EU-szerződések módosítását, ha ezzel sikerül elérni, hogy Nagy-Britannia az unió tagja maradjon. Merkel nem részletezte, hogy pontosan mely szerződési elemek módosításáról lehet szó, de közölte: derűlátóan ítéli meg annak az esélyét, hogy sikerül "jó megoldást" találni a London által felvetett problémákra. Ha ehhez ténylegesen az EU-szerződések módosítása szükséges, "akkor ezen el kell gondolkodnunk" - tette hozzá. Rafal Trzaskowski, az EU-ügyekért felelős lengyel külügyminiszter-helyettes a The Observer című baloldali vasárnapi brit lapnak nyilatkozva ugyanakkor kijelentette: hazája elutasítja az EU-társállamok munkavállalóinak járó szociális ellátások szabályainak London által tervezett radikális szigorítását, köztük azt, amelynek alapján a Nagy-Britanniában dolgozó külföldi EU-állampolgároknak négy évig folyamatosan munkaviszonyban kellene állniuk, mielőtt hozzáférhetnének a brit szociális juttatások teljes köréhez.
Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?