Berlin/Bagdad/New York. Gerhard Schröder német kancellár szombaton Berlinben Irakról tárgyal Jacques Chirac francia elnökkel és Tony Blair brit kormányfővel. Az USA a hét végéig valószínűleg átdolgozza a BT elé terjesztett határozattervezetét.
Az ENSZ visszatáncol
ENSZ-diplomaták szerint az USA valószínűleg a hét végéig benyújtja az Irakkal kapcsolatos módosított határozattervezetét, miután áttanulmányozta a francia, orosz, szíriai és chilei, valamint más BT-tagok által előterjesztett módosító javaslatokat.
Negyvenezer fős iraki hadseregnek kell a jövő esztendőben bevetésre készen állnia. Ezt Paul Eaton amerikai tábornok jelentette be. Eaton vezeti az iraki szárazföldi csapatok kiképzését. Az első dandár, amely jelenleg kilenchetes gyakorlaton vesz részt, a tervek szerint október elején fejezi be a kiképzést. Az új katonákat és tiszteket kezdetben a határok biztosítására és katonai létesítmények őrzésére osztják majd be. Ramiro Sanchez amerikai tábornok úgy vélte, hogy az iraki hadsereg felállítása hosszabb ideig fog tartani. Három gépesített dandár csak két év múlva áll majd bevetésre készen. A német hírügynökség tudósítójának beszámolója szerint az első 750 újonc, aki október elején befejezi a kiképzést, még keresi szerepét és bizonytalan jövőbe néz. Az egyik katona azt mondta, ő és bajtársai azt szeretnék tudni, hogy a jövőben mennyi pénzt kapnak, és hol vetik majd be őket. Tény, iraki védelmi minisztérium még nem létezik, s az új hadsereg első egységei az amerikai vezetésű koalíciós csapatok parancsnoksága alatt fognak állni. A megszálló csapatok a moszuli, bagdadi és bászrai toborzások során ügyeltek arra, hogy minden etnikai és vallási csoport képviselve legyen az új hadseregben. A katonák 60 százaléka síita, 25 százaléka szunnita arab, 10 százalékuk kurd, öt százalékuk pedig türkmén, keresztény és más kisebbségekhez tartozó.
Az iraki ideiglenes kormányzótanács megbízta a belügyminisztert, hogy a megfelelő szervekkel együttműködve minden térségben alakítson ki olyan fegyveres egységeket, amelyek kifejezett feladata a körzetben lévő muzulmán szent helyek védelme lesz.
Az alapító tag Irak is részt vesz a Kőolajexportáló Országok Szervezete (OPEC) jövő heti bécsi miniszteri értekezletén. A háború befejezése óta először lesz ott Irak OPEC-értekezleten, ami újabb nemzetközi elismerés az Egyesült Államok támogatta bagdadi kormányzótanács számára. Egyelőre nem tudni, hogy Bagdad teljes jogú tagként vagy csak megfigyelőként lesz-e jelen a tanácskozáson. Az OPEC eddig távol tartotta Irakot tanácskozásairól, hangoztatva, hogy csak az ENSZ által elismert kormány képviselőjét látja szívesen a tanácskozáson. Azonban több tagország megenyhült, miután az Arab Liga múlt heti külügyminiszteri tanácskozásán Irak megüresedett székét a kormányzótanács foglalhatta el. Az OPEC tagországai közül hét az Arab Ligának is tagja. (MTI, TASR)
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.