Az elbocsátást bármikor az acélárra lehet fogni

Pozsony. Mi a különbség az ol-csó és a drága acél között? Semmi: míg tavaly a cégek az olcsó acélra hivatkozva bocsá-tották el az alkalmazottaikat, idén a drága acélra panasz-kodva teszik ugyanezt.

Pozsony. Mi a különbség az ol-csó és a drága acél között? Semmi: míg tavaly a cégek az olcsó acélra hivatkozva bocsá-tották el az alkalmazottaikat, idén a drága acélra panasz-kodva teszik ugyanezt. A vesz-tesek mindkét esetben ugyan-azok: az acélipartól függő cé-gek dolgozói.

Tavaly még attól volt hangos az európai sajtó, hogy az olcsó kínai acélbehozatal miatt emberek ezrei veszíthetik el a munkájukat. Az ágazati szakszervezetek az Európai Tanács és az Európai Bizottság épülete előtt tüntettek, arra hivatkozva, hogy a kínai dömpingárak miatt csak Európában 330 ezer munkahely kerülhet veszélybe, miközben az európai acélgyártásban dolgozó 3,5 millió alkalmazott közül 2008 óta már így is több mint 85 ezer veszítette el az állását. A kassai U. S. Steel acélmű, a kelet-szlovákiai régió legnagyobb munkáltatója, amely körülbelül 15 ezer külső és belső munkatársat foglalkoztat, a tavalyi elbocsátásokat szintén a megrendelések csökkenésével magyarázta, amit szerinte a kínai piacról importált olcsó és jóval gyengébb minőségű acél okozott.

A szlovák, a cseh, a magyar, az osztrák, a szlovén és a horvát munkáltatói szervezetek ősszel felhívásban fordultak az Európai Bizottsághoz és a nemzeti kormányaikhoz, azt szorgalmazva, hogy az Európai Unió vessen gátat az olcsó, államilag dotált kínai behozatalnak. A tiltakozások végül eredményesnek bizonyultak: az Európai Unió növelte a kínai acélra kivetett vámot, ami visszafogta az egyre növekvő behozatalt. Ezzel sikerült enyhíteni az acélgyártókra nehezedő nyomást, a döntéssel azonban egy újabb probléma merült fel.

A kínai behozatal csökkenése miatt az acél ára 30–40 százalékkal nőtt, ami az acélból készült termékek gyártóinak okoz fejfájást. Mindez Szlovákiában elsősorban az autógyártók beszállítóit érinti. „A drágulás miatt eurómilliókkal nőttek a termelési költségeink, amit képtelenek leszünk egyedül fedezni. Az egyedüli megoldás az lehet, ha az autógyártók figyelembe veszik az acél drágulását, és hajlandók lesznek többet fizetni a termékeinkért” – nyilatkozta Rastislav Škulec, a verebélyi Huhn PressTech autóipari beszállító ügyvezetője. Az acél drágulása több száz szlovákiai céget érint, amelyek ha nem tudnak megegyezni az autógyártókkal, kénytelenek lesznek megválni az alkalmazottaik egy részétől. „Nem csupán az autóipari, hanem a gépipari cégeknek is jelentős érvágást okozhat az acél drágulása” – nyilatkozta Juraj Borgula, a Gépipari Szövetség alelnöke, aki szerint minden attól függ, hogy a cégeknek milyen szerződéseket sikerül kötniük az üzleti partnereikkel. (TASR, SITA, mi)

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?