Washington. Hivatalosan még el sem kezdődött, máris durva és személyeskedő az amerikai elnökválasztási kampány. George Busht azzal vádolják, hogy ellógta a vietnami háborút, a legesélyesebb demokrata jelöltre, John Kerryre nőügyek miatt akarják ráhúzni a vizes lepedőt.
Az egyik lógott, a másik pedig nőzött
A szenzációhajhász Drudge Report internetes hírújság pénteki cikke szerint a szenátor 2001 tavaszától két éven át viszonyt folytatott egy fiatal gyakornoknővel, akit nemrég arra kért, hogy hagyja el az országot. A Drudge Report robbantotta ki annak idején a Monica Lewinsky-botrányt, vagyis szellőztette meg először, hogy Bill Clinton volt elnöknek viszonya volt egy fehér házi gyakornoknővel. Demokrata párti források állítják: csupán újabb piszkos republikánus trükkről van szó, amelynek célja, hogy csökkentse Kerry esélyeit Bushsal szemben. A szenátor az állítólagos kapcsolatról kijelentette, hogy nincs mit mondania, emiatt nem fáj a feje. A Drudge Report mellett a National Enquirer című bulvárlap ugyancsak gátlástalan szoknyavadászként ecseteli Kerryt. Tény: Kerry 1988-ban elvált első feleségétől, és 1995-ben vette el John Heinz szenátor dúsgazdag özvegyét. Agglegényévei alatt több látványos kapcsolata is volt. Az ellenfelek igyekeznek lerombolni a szenátorról mint vietnami hősről kialakított képet is. A lapokban megjelent az a régről előásott kép, amelyen Kerry évtizedekkel ezelőtt egy tüntetésen Jane Fonda filmcsillag közelében látható. Konzervatív körökben ma sem bocsátották meg a színésznőnek fellépéseit a vietnami háború ellen, és még ma is Hanoi-Jane néven emlegetik.
ifj. George Bush hadnagy a hetvenes évek elején egy F–102-es vadászgép pilótájaként A Fehér Ház közzétette Bush elnök katonai aktáit, hogy cáfolja azokat a vádakat, amelyek szerint Bush nem teljesítette kötelességét a texasi és alabamai Nemzeti Gárdánál, miközben mások Vietnamban harcoltak. Busht már a 2000. évi elnökválasztási kampányban azzal gyanúsították, hogy a Nemzeti Gárdánál hosszú hónapokon át kibújt szolgálati kötelezettségeinek a teljesítése alól, most azonban egyúttal folyton szembeállítják Kerryvel, aki Vietnamban harcolt, és bátorságáért többször kitüntették. Bush 1968. május 27-től 1973. július 30-ig szolgált a texasi Nemzeti Gárda légi alakulatánál, amely lehetőséget nyújtott a vietnami harctéri bevetés kikerülésére. A szolgálat a Nemzeti Gárdánál az alapkiképzéstől és a szakkiképzéstől eltekintve hét végi katonáskodást jelent. Bush 1972-ben három hónapra áthelyezését kérte Texasból Alabamába, hogy bekapcsolódhasson a Bush-család egy barátjának szenátusi kampányába. William Turnipseed, a montgomeryi bázis akkori parancsnoka nem emlékszik rá, s dokumentumok sem maradtak fenn róla, hogy George Bush repülő hadnagy szolgálatra jelentkezett volna. A The New York Times meginterjúvolt 16 tisztet, akik a kérdéses időben a montgomeryi alakulatánál szolgáltak, de egyik sem emlékezett az elnökre. A The Washington Post viszont talált egy olyan tisztet, aki vissza tudott emlékezni arra, hogy Bush hét végi szolgálatot teljesített. A Fehér Ház korábban már közzétette az elnök kifizetési papírjait, illetve az alabamai támaszpont rendelőjében készült fogászati leletét. A republikánusok országos vezetősége szerint a média most biztosan azt állítja majd, hogy Bushnak csak a fogai voltak a támaszponton, a teste nem. A lapok azonban az elnök hatvanas években gyorshajtásért kapott bírságainak és koccanásainak történetével jelentek meg. Néhány nappal a 2000-es elnökválasztás előtt azt írták meg, hogy Busht – aki negyvenéves kora előtt elismerten alkoholista volt – ittas vezetésért még őrizetbe is vették. A közvélemény akkor negatívan reagált a kampány hajrájára időzített leleplezésre, és a republikánus jelölt inkább nyert, semmint vesztett volna az ügyön. (m, n, o)
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.