Az EFSF a bajba jutott euróöövezeti tagállamok kötvényeinek 25 százalékát biztosíthatja

Párizs |

<p>Euróövezeti szakemberek arról tárgyalnak, hogy az Európai Pénzügyi Stabilitási Eszköz (EFSF) a bajba jutott euróövezeti államok által újonnan kibocsátott kötvények névértékének 25 százalékát fedezheti garanciavállalásával - mondták a tárgyalásokat jól ismerő források a Dow Jones üzleti hírügynökségnek szombaton.</p>

Az egyik euróövezeti forrás elmondta: "az egyik forgatókönyv szerint az EFSF mintegy negyedét biztosítaná a rossz adósi helyzetben lévő államok új kötvénykibocsátásainak, de még nincs konkrét megállapodás".

A szakemberek szerint a cél az, hogy az Európai Tanács október 23-i találkozójára megállapodás  szülessen, vagy, ha ez nem sikerül, akkor a november 3-4-i cannes-i G20-as csúcsra készüljön el a tervezet.

A források a Dow Jones üzleti hírügynökségnek elmondták: még más opciók is a tárgyalóasztalon vannak, de most már leginkább erről a verzióról zajlanak az egyeztetések. Arról még nem esett szó, hogy egy ilyen biztosítási rendszer a kötvények kuponkifizetéseire is vonatkozna-e - tette hozzá.

Az EFSF korábban korlátozott jogkörökkel rendelkezett: 440 milliárd eurós tényleges hitelkapacitását - amelyet az euróövezeti tagállamok garanciavállalásai ellenében kötvénykibocsátással teremt elő -  csupán tagállami mentőcsomagok finanszírozására fordíthatta. Az euróövezeti vezetők július 21-i megállapodása értelmében kivételes esetekben már elsődleges és másodlagos kötvénypiaci intervenciót hajthat végre, készenléti hitelt folyósíthat, és a bankok feltőkésítésére kölcsönt is nyújthat a luxemburgi székhelyű EFSF.

Az elmúlt hetekben egyre nőtt a nyomás az európai vezetőkre, hogy tovább növeljék az EFSF kapacitásait. Elemzők szerint a 440 milliárd eurós kaliberű mentőalap nem lenne képes megbirkózni egy nagyobb euróövezeti tagállam, így Olaszország esetleges bajba jutásával. Korábban olyan lehetséges forgatókönyvek is felmerültek, amelyekben az EFSF-et bankká alakítva, az Európai Központi Bank (EKB) biztosított volna tőkeáttételes eljárással többletforrásokat a szervezetnek. Elemzők szerint az EKB ellenállása miatt egyre valószínűtlenebb, hogy ilyen megoldás szülessen.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?