Az ausztráloknak nem kell a seriffszerep

Canberra. Hevesen védelmezte az Egyesült Államok vezette szövetségesek iraki háborúját és köszönetet mondott az ahhoz nyújtott ausztrál támogatásért George Bush amerikai elnök tegnap a canberrai parlamentben. A tanácskozás idején a parlament épülete előtt több ezer ember tüntetett háborúellenes jelszavakat skandálva.

Canberra. Hevesen védelmezte az Egyesült Államok vezette szövetségesek iraki háborúját és köszönetet mondott az ahhoz nyújtott ausztrál támogatásért George Bush amerikai elnök tegnap a canberrai parlamentben. A tanácskozás idején a parlament épülete előtt több ezer ember tüntetett háborúellenes jelszavakat skandálva.

Az ausztrál törvényhozás két házának együttes ülésén Bush vehemensen védelmezte az iraki háborút, azt hangoztatva: az Egyesült Államok, Ausztrália és más országok cselekedtek Irakban egy növekvő veszély elhárítása érdekében, ahelyett hogy a tragédia közeledtét várták volna. Bush köszönetet mondott az általa kivételes bátorságú vezetőként jellemzett John Howard ausztrál kormányfőnek azért, hogy az a februári 200 ezres háborúellenes ausztráliai tüntetések dacára kitartott Washington támogatása mellett. Nemkülönben azért, mert Canberra kétezer ausztrál katonát vezényelt a Perzsa-öböl térségébe.

Bush kitért arra is, hogy az Egyesült Államok és Ausztrália különleges felelősséget visel a béke fenntartásáért a Csendes-óceán térségében. Az amerikai elnök a közelmúltban a terrorizmus elleni harcban vállalt szerepe okán egyenesen „regionális seriffnek” titulálta Ausztráliát. Erre reagálva John Howard a múlt héten inkább baráti segítségnyújtásnak nevezte országa regionális biztonsági szerepvállalását, amelyet egyes országok gyanakodva fogadnak az ázsiai–csendes-óceáni térségben.

Bush beszédét az iraki háború védelmezésén és Ausztrália seriffként való említésén felháborodott honatyák bekiabálásokkal kétszer is félbeszakították, amire az amerikai elnök azzal reagált, hogy „szereti a szólásszabadságot”. Bob Brown, a baloldali irányultságú ausztrál zöldek képviselője viszont azt harsogta, hogy országa nem seriff. A képviselőt és egy párttársát a házelnök távozásra szólította fel, aminek a honatyák azonban nem engedelmeskedtek.

George Bush a hat országot felölelő ázsiai–csendes-óceániai körútjának utolsó állomásaként érkezett szerdán este Ausztráiába, ahonnan még a tegnapi nap folyamán hazautazott az Egyesült Államokba. A háborúellenes szervezetek pedig tüntetést hirdettek meg holnapra Washingtonba és San Franciscóba, hogy követeljék az amerikai katonák hazahozatalát Irakból. A szervezők több tízezer résztvevőre számítanak a tüntetéseken, amelyek a legnagyobb megmozdulásoknak ígérkeznek azóta, hogy Bush május 1-jén kinyilvánította az iraki hadműveletek befejezését.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?