Canberra. Hevesen védelmezte az Egyesült Államok vezette szövetségesek iraki háborúját és köszönetet mondott az ahhoz nyújtott ausztrál támogatásért George Bush amerikai elnök tegnap a canberrai parlamentben. A tanácskozás idején a parlament épülete előtt több ezer ember tüntetett háborúellenes jelszavakat skandálva.
Az ausztráloknak nem kell a seriffszerep
Az ausztrál törvényhozás két házának együttes ülésén Bush vehemensen védelmezte az iraki háborút, azt hangoztatva: az Egyesült Államok, Ausztrália és más országok cselekedtek Irakban egy növekvő veszély elhárítása érdekében, ahelyett hogy a tragédia közeledtét várták volna. Bush köszönetet mondott az általa kivételes bátorságú vezetőként jellemzett John Howard ausztrál kormányfőnek azért, hogy az a februári 200 ezres háborúellenes ausztráliai tüntetések dacára kitartott Washington támogatása mellett. Nemkülönben azért, mert Canberra kétezer ausztrál katonát vezényelt a Perzsa-öböl térségébe.
Bush kitért arra is, hogy az Egyesült Államok és Ausztrália különleges felelősséget visel a béke fenntartásáért a Csendes-óceán térségében. Az amerikai elnök a közelmúltban a terrorizmus elleni harcban vállalt szerepe okán egyenesen „regionális seriffnek” titulálta Ausztráliát. Erre reagálva John Howard a múlt héten inkább baráti segítségnyújtásnak nevezte országa regionális biztonsági szerepvállalását, amelyet egyes országok gyanakodva fogadnak az ázsiai–csendes-óceáni térségben.
Bush beszédét az iraki háború védelmezésén és Ausztrália seriffként való említésén felháborodott honatyák bekiabálásokkal kétszer is félbeszakították, amire az amerikai elnök azzal reagált, hogy „szereti a szólásszabadságot”. Bob Brown, a baloldali irányultságú ausztrál zöldek képviselője viszont azt harsogta, hogy országa nem seriff. A képviselőt és egy párttársát a házelnök távozásra szólította fel, aminek a honatyák azonban nem engedelmeskedtek.
George Bush a hat országot felölelő ázsiai–csendes-óceániai körútjának utolsó állomásaként érkezett szerdán este Ausztráiába, ahonnan még a tegnapi nap folyamán hazautazott az Egyesült Államokba. A háborúellenes szervezetek pedig tüntetést hirdettek meg holnapra Washingtonba és San Franciscóba, hogy követeljék az amerikai katonák hazahozatalát Irakból. A szervezők több tízezer résztvevőre számítanak a tüntetéseken, amelyek a legnagyobb megmozdulásoknak ígérkeznek azóta, hogy Bush május 1-jén kinyilvánította az iraki hadműveletek befejezését.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.