Az amerikai sajtó Donald Trump kudarcáról ír

Az amerikai sajtó Donald Trump kudarcáról ír
Washington |

<p>Az amerikai sajtó csaknem egyöntetűen Donald&nbsp;&nbsp;Trump elnök első igazi kudarcaként értékelte az egészségbiztosítási törvény tervezetének&nbsp;&nbsp;visszavonását. A Fehér Ház kabinetfőnöke, Reince Priebus szerint a republikánusoknak együtt kell működniük a demokratákkal az egészségbiztosítás ügyében</p>

A januárban hivatalba lépett, republikánus párti amerikai kormányzat pénteken kénytelen volt visszavonni az új egészségbiztosítási törvény tervezetét, miután annak megszavazásához nem sikerült egyetértésre jutni a republikánus törvényhozók között. Így az előző elnök, a demokrata párti Barack Obama hivatali idejében elfogadott Obamacare belátható ideig érvényben marad.

A The Washington Post szerint a pénteki vereség   Donald Trump elnök többi törvényhozási tervét is veszélybe sodorja. A Politico című lap arról tudósított, hogy a Republikánus Pártban "megkezdődött a polgárháború". A The New York Times szerint Trump elnök előtt két lehetőség áll: vagy enged a republikánusok establishment-ellenes szárnyának,vagy más utakat keres a sikeres kormányzáshoz

Reince Priebus kabinetfőnök a Fox televízió vasárnap délelőtti politikai vitaműsorában azt hangsúlyozta, hogy a republikánusoknak együtt kell működniük a demokratákkal az egészségbiztosítás ügyében. A kabinetfőnök ugyanakkor  kijelentette, hogy azért bukott el az új egészségbiztosítási törvény, mert a demokraták egyáltalán nem támogatták. "Egyetlen szavazatot sem kaptunk tőlük" - fogalmazott Priebus. Majd hozzátette: "azt hiszem, itt az ideje, hogy a Republikánus Párt elkezdjen kormányozni". Arra a kérdésre,  vajon  Donald Trump elnök szándékosan hagyja-e az Obamacare,  az előző elnök,  Barack Obama által elfogadtatott egészségbiztosítási törvény) szétesését -  ahogy erre maga Trump még pénteken célzott is -, vagy az elnök kompromisszumot keres a jelenleg érvényben lévő törvény javítására, Priebus azzal válaszolt, hogy  az elnök minden megoldás előtt nyitott. "Nem gondolom, hogy bármelyik kaput is bezárná" - szögezte le. 

Trump elnök vasárnap délelőtt közzétett Twitter-bejegyzésében a republikánusok két csoportját, a Szabadság Caucust és a Növekedés Klubot okolta a vereségért, s azt hangsúlyozta, hogy e két csoportnak köszönhető az Obamacare életben tartása. "A demokraták Washingtonban mosolyognak, hogy a Szabadság Caucus a Növekedés Klub segítségével megmentette az Obamacare-t és a Planned Parenthoodot" - írta az elnök. A Planned Parenthood olyan nonprofit szervezet, amely családtervezéssel, s benne az abortuszok finanszírozásával foglalkozik, s ehhez az egészségbiztosítási törvény révén költségvetési támogatást is kap. 

Mick Mulvaney, a Fehér Ház költségvetési igazgatója az NBC televízió "Találkozz a sajtóval" című műsorában azt fejtegette, hogy  a washingtoni politika sokkal rosszabb állapotban van, mint azt Donald Trump gondolta volna. Mulvaney feltette a kérdést: ilyen körülmények között vajon a Republikánus Párt képes-e kormányozni? Majd Donald Trumpra utalva úgy vélte: "Az elnök a Fehér Házban képes kormányozni, ezt tudom, láttam a héten." Mulvaney - aki korábban Dél-Karolinát képviselte a kongresszusban - ugyanakkor megjegyezte azt is, hogy a kormányzat talán félreértette a komplikált törvényhozási folyamatot Washingtonban. 

A törvényhozási vereségért kárhoztatott Szabadság Caucus vezetője, Mark Meadows, észak-karolinai képviselő az ABC televízió vasárnap délelőtti "Ez a hét" című műsorában azt fejtegette, hogy az új egészségbiztosítási törvény elutasításával az egészségügyről folyó vita nem ért véget, s szerinte most a republikánus párton belül a konzervatívoknak és a mérsékelteknek kell egyezségre jutniuk. A Szabadság Caucus alapítója, Jim Jordan ohiói republikánus viszont azt állította, hogy a republikánus kormányzat benyújtotta új törvénytervezet azért nem volt jó, s azért utasították el, mert megőrizte az Obamacare néhány elemét. Jordan képviselő szerint a törvényjavaslat nem tükrözte a republikánusok választási ígéreteit.     

Chuck Schumer, az egyik legbefolyásosabb demokrata párti politikus - jelenleg a szenátus demokrata frakciójának vezetője - az ABC televíziónak adott interjújában emlékeztetett arra: Trump elnök soha nem kérte a demokraták együttműködését az egészségbiztosítás ügyében. "Vannak ötleteink, hogy hogyan kellene megjavítani az Obamacare-t. Soha nem mondtuk, hogy ez a törvény tökéletes, mindig azt hangoztattuk, hogy készek vagyunk a republikánusokkal együttműködni a korrekciókban, de az Obamacare teljes visszavonását elutasítjuk" - szögezte le Schumer. 

A politikus bírálta Trump elnök kijelentéseit is. "Egy elnök soha nem fogalmazhat úgy egy törvényről, hogy az  "tönkreteszi", vagy"aláássa" a rendszert - mondta Schumer, hozzátéve, hogy ez elnökhöz méltatlan stílus.     Bernie Sanders szenátor -aki Hillary Clinton vetélytársa volt a demokraták elnökjelöltégéért folytatott küzdelemben - a CNN hírtelevízióban együttműködést ígért Donald Trump elnöknek a gyógyszerárak leszorításáért meghirdetett törekvésében. 

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?