Ausztrál kormányfő: Javítani fogják a védelmi kommunikációt Kínával

Anthony Albanese

Kína és Ausztrália javítani fogja a hadseregük közötti kommunikációt annak érdekében, hogy elkerüljék az esetleges incidenseket – jelentette be hétfőn Anthony Albanese ausztrál kormányfő, miután megbeszélést folytatott Li Csiang kínai miniszterelnökkel Canberrában.

Májusban egy kínai harci repülőgép rakéták elterelésére szolgáló infracsapdákat lőtt ki közel egy ausztrál katonai helikopterhez a Dél-kínai-tenger felett. Az ausztrál kormány veszélyes manővernek minősítette az esetet. Hat hónapon belül ez már a második hasonló katonai incidens volt a két ország között.

Albanese újságírók előtt elmondta: a tanácskozáson felvázolta Ausztrália aggályait Kína egyre növekvő biztonsági ambíciói kapcsán a közeli csendes-óceáni szigeteken, illetve napirendre került az emberi jogok kérdése és az ukrajnai háború is. Az ausztrál kormányfő szóvá tette a Pekingben halálbüntetésre ítélt, kínai születésű ausztrál író, Yang Hengjun ügyét is.

Li Csiang a találkozó után úgy nyilatkozott, hogy „őszinte, mély és eredményes" megbeszélést folytattak, amelyen több kérdésben is konszenzusra tudtak jutni. A két ország bővíteni fogja együttműködését az energetika és a bányászat terén, és Kína Ausztráliát is felveszi vízumkönnyítési programjába.

A Hszinhua kínai hírügynökség jelentése szerint Li arra kérte az ausztrál kormányfőt, hogy „álljon ellen a blokkosodásnak és az új hidegháborúnak", feltehetően a QUAD és az AUKUS partnerségekre utalva, amelyek keretén belül Ausztrália az Egyesült Államokkal, Indiával, Japánnal és Nagy-Britanniával kötött szövetséget, Peking szerint a kínai ambíciók feltartóztatására.

Ausztrália és Kína között az utóbbi években feszült volt a viszony, egyebek között azért, mert Ausztrália a koronavírus-járvány kezdetét követően nemzetközi vizsgálatra szólított fel a pandémia eredetének felkutatására. Kína ezt követően számos ausztrál termékre vámtarifákat vezetett be, bár ezek nagy részét időközben fokozatosan le is építették.

Li Csiang vasárnap kezdődött, négynapos ausztráliai látogatása a kapcsolatok stabilizálódását jelzi. A két kormányfő hétfő este a jelentős bányászati területként számon tartott Nyugat-Ausztrália szövetségi államba látogat, ahol kedden kerekasztal-beszélgetést is tartanak majd gazdasági vezetők részvételével.

A két ország közötti kereskedelem mérlege tavaly elérte a 216 milliárd dollárt. Kína Ausztráliától vásárolja a legtöbb vasércet, míg Kína az ausztráliai bányászati projektek legjelentősebb beruházója.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?