Kína és Ausztrália javítani fogja a hadseregük közötti kommunikációt annak érdekében, hogy elkerüljék az esetleges incidenseket – jelentette be hétfőn Anthony Albanese ausztrál kormányfő, miután megbeszélést folytatott Li Csiang kínai miniszterelnökkel Canberrában.
Ausztrál kormányfő: Javítani fogják a védelmi kommunikációt Kínával
Májusban egy kínai harci repülőgép rakéták elterelésére szolgáló infracsapdákat lőtt ki közel egy ausztrál katonai helikopterhez a Dél-kínai-tenger felett. Az ausztrál kormány veszélyes manővernek minősítette az esetet. Hat hónapon belül ez már a második hasonló katonai incidens volt a két ország között.
Albanese újságírók előtt elmondta: a tanácskozáson felvázolta Ausztrália aggályait Kína egyre növekvő biztonsági ambíciói kapcsán a közeli csendes-óceáni szigeteken, illetve napirendre került az emberi jogok kérdése és az ukrajnai háború is. Az ausztrál kormányfő szóvá tette a Pekingben halálbüntetésre ítélt, kínai születésű ausztrál író, Yang Hengjun ügyét is.
Li Csiang a találkozó után úgy nyilatkozott, hogy „őszinte, mély és eredményes" megbeszélést folytattak, amelyen több kérdésben is konszenzusra tudtak jutni. A két ország bővíteni fogja együttműködését az energetika és a bányászat terén, és Kína Ausztráliát is felveszi vízumkönnyítési programjába.
A Hszinhua kínai hírügynökség jelentése szerint Li arra kérte az ausztrál kormányfőt, hogy „álljon ellen a blokkosodásnak és az új hidegháborúnak", feltehetően a QUAD és az AUKUS partnerségekre utalva, amelyek keretén belül Ausztrália az Egyesült Államokkal, Indiával, Japánnal és Nagy-Britanniával kötött szövetséget, Peking szerint a kínai ambíciók feltartóztatására.
Ausztrália és Kína között az utóbbi években feszült volt a viszony, egyebek között azért, mert Ausztrália a koronavírus-járvány kezdetét követően nemzetközi vizsgálatra szólított fel a pandémia eredetének felkutatására. Kína ezt követően számos ausztrál termékre vámtarifákat vezetett be, bár ezek nagy részét időközben fokozatosan le is építették.
Li Csiang vasárnap kezdődött, négynapos ausztráliai látogatása a kapcsolatok stabilizálódását jelzi. A két kormányfő hétfő este a jelentős bányászati területként számon tartott Nyugat-Ausztrália szövetségi államba látogat, ahol kedden kerekasztal-beszélgetést is tartanak majd gazdasági vezetők részvételével.
A két ország közötti kereskedelem mérlege tavaly elérte a 216 milliárd dollárt. Kína Ausztráliától vásárolja a legtöbb vasércet, míg Kína az ausztráliai bányászati projektek legjelentősebb beruházója.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.