<p>Az Európai Unió és az euró jövőjét is meghatározhatja a holnapi görögországi parlamenti választás végkimenetele. Ha a megszorításokat, a takarékossági intézkedéseket elvető pártok diadalmaskodnak, a dél-európai állam pénzinjekció hiányában összeomlik, ami láncreakciót indíthat el.</p>
Athénon az Európai Unió szeme
Leegyszerűsítve a helyzetet: a holnapi parlamenti választásokon a mentőcsomag mellett álló jobboldali Új Demokrácia és a szocialista PASZOK harcol számos olyan párttal, amely visszautasítja a mentőcsomag feltételéül szabott megszorításokat. Közép-európai idő szerint 18 órakor zárnak a szavazófülkék, az első ún. exit poll eredményeket ez után teszik közzé - ekkor pedig a pénzpiacokon eldördül a startpisztoly. Görögországon hallatlan idegesség lett úrrá, esetenként akadozik a nyugdíjak és egyéb állami juttatások kifizetése, a kórházaknak és gyógyszertáraknak történő átutalások, a lakosság bespájzolt élelmiszerekből, a bankokból pedig menekítik ki a megtakarításokat. Ha Görögország kiválik az eurózónából, ami a dominóhatás miatt tovább mélyítené az unió gazdasági válságát, akkor Szlovákia idei gazdasági növekedése a várt 2,5% helyett 0,4%-ra fékeződik le, jövőre pedig 3,9%-os visszaesés valószínűsíthető -derült ki a pénzügyminisztérium tegnap közzétett prognózisából. Ami a teljes eurózónát illeti,drámaiesetben idén és jövőre 1 és 11% közötti lehet a gazdasági hanyatlás mértéke, ami a munkanélküliek számának ugrásszerű növekedéséhez vezetne (Szlovákia esetében felkúszhatna 15%-ra). „Ezek depreszszív, szomorú forgatókönyvek“ - kommentálta a katasztrófaforgatókönyvet Peter Kažimír pénzügyminiszter. A görög helyzettel bővebben a 3. oldalon foglalkozunk.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.