Árnyékjelentések készülnek a kisebbségvédelemről Erdélyben

Kolozsvár |

<p>Az Erdélyi Magyar Nemzeti Tanács (EMNT) és a Civil Elkötelezettség Mozgalom (Cemo) is árnyékjelentést készít azokhoz a jelentésekhez, amelyeket a román kormány a kisebbségvédelmi keretegyezmény, illetve a regionális és kisebbségi nyelvek chartája ratifikálásakor vállalt kötelezettségei teljesítéséről nyújtott be az elmúlt hónapokban az Európa Tanácsnak - jelentették be civil jogvédők egy szerdai kolozsvári sajtótájékoztatón.</p>

Az árnyékjelentésekben azt a Bukarest által sugallt látszatot próbálják cáfolni, hogy Románia mindent megtesz a kisebbségi és nyelvi jogok érvényesülése érdekében. Toró Tibor, az EMNT munkacsoportjának a vezetője példákkal is alátámasztotta, hogy a román kormány jelentésében található állítások a civilek magyarázatai nélkül félrevezetik az ET szakértőit. A kormányjelentés pár magyar többségű település példáját hozza fel arra, hogy a helyi közigazgatásban a magyar nyelv is használatos, de nem tér ki azokra a településekre, ahol ezt a jogot nem biztosítják.

Szigeti Enikő, a Cemo elnöke azt hangsúlyozta, hogy Románia elmulasztotta törvénybe iktatni a nyelvi chartában vállalt kötelezettségeit, így bírósági úton sem lehet kikényszeríteni a charta előírásainak az alkalmazását. A civil jogvédő szerint munkamegosztásra és együttműködésre lenne szükség a Romániai Magyar Demokrata Szövetség (RMDSZ) és a civilek között, hiszen munkájuk kiegészíti egymást. A civilek nem tudnak törvénymódosítást kezdeményezni, az RMDSZ viszont nem tud teljes és hiteles tájékoztatást nyújtani az európai szervezeteknek, hiszen sok esetben éppen az RMDSZ polgármesterein múlik, hogy az önkormányzatok nem biztosítják a közigazgatási törvényben rögzített nyelvi jogokat.
    
Mind Szigeti Enikő, mind Toró Tibor az erős román lobbitevékenység hatásának tulajdonította, hogy a nyelvi charta szakértői csoportja - amely egy héttel ezelőtt járt Romániában - saját eljárásrendjét megszegve nem látogatott el Erdélybe is, és nem tette lehetővé, hogy a civil jogvédők szóban is ismertessék álláspontjukat. A nyelvi charta szakértői csak a Romániai Magyar Demokrata Szövetség (RMDSZ) vezetőit hallgatták meg Bukarestben.
    
A civil jogvédők mulasztásának tartották, hogy az erdélyi magyar szervezetek eddig alig éltek az árnyékjelentések készítésének lehetőségével. Hozzátették, ez is hozzájárult ahhoz, hogy az elmúlt évtizedekben Románia úgy válhatott pozitív példává a kisebbségi jogok teljesítésében, hogy érdemben alig tett valamit a kisebbségek helyzetének a javításáért. 
    
A sajtótájékoztatón Bethlendi András kolozsvári civil aktivista számolt be arról, hogy ezentúl angol nyelvű tájékoztatókat készítenek a jogsérelmekről, amelyeket rendszeresen eljuttatnak az európai szervezeteknek és a bukaresti nagykövetségeknek.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?