Washington/Rijád/Dusanbe. Két amerikai katonát megölt és húszat megsebesített egy 900 kilogrammos bomba, amelyet tévedésből a tálibellenes Északi Szövetség erőinek közvetlen közelében dobott le egy B-52 amerikai nehézbombázó Kandahártól északra – jelentette be tegnap a Pentagon.
Washington/Rijád/Dusanbe. Két amerikai katonát megölt és húszat megsebesített egy 900 kilogrammos bomba, amelyet tévedésből a tálibellenes Északi Szövetség erőinek közvetlen közelében dobott le egy B-52 amerikai nehézbombázó Kandahártól északra – jelentette be tegnap a Pentagon. A téves bombázásában ismeretlen számú tálibellenes harcos is életét vesztette. Az amerikai hadsereg floridai székhelyű központi parancsnoksága vizsgálatot indított az ügyben. Az elesett és megsebesült katonák nevét a hozzátartozók értesítése előtt nem hozzák nyilvánosságra. A támadásban, amely az Afganisztán elleni, amerikai irányítású hadjárat kezdete óta a „baráti erőket” érő legsúlyosabb incidens volt, célra vezérelt fegyvereket is bevetettek – idézett egy amerikai illetékest a Reuters. Előzőleg azt jelentették, a tálibellenes erők az amerikaiak tanácsára két kilométernyire visszavonultak a kandahári repülőtérről, éppen azért, mert az amerikai bombázók nagyszabású csapásmérésre készültek a tálib állások ellen.
Karzai Kandahárról tárgyal
Omár molla, a tálibok szellemi vezetője amnesztiát kért maga és a tálib vezetésben résztvevő társai számára. Erről az afganisztáni átmeneti kormány tegnap Bonnban megválasztott vezetője, Hamid Karzai számolt be. Karzai elmondta: az ügy hátterében az áll, hogy tárgyalásokat kezdtek Kandahár békés átadásáról. Hozzátette, hogy Omár molla telefonüzenetben fordult hozzá, és a tálibok városának feladásáért cserébe kérte az amnesztiát a vezetőknek. Karzai további részleteket nem árult el a beszélgetésről.
Az amerikai hadműveleti parancsnokság már 1300 tengerészgyalogost telepített Afganisztánba. Victoria Clarke, a Pentagon szóvivője nem kívánt válaszolni arra, hogy részt vesznek-e az amerikai tengerészgyalogosok Kandahár, a tálibok fő erőssége ostromában. Arra hivatkozott, hogy a Pentagon nem ismertet folyamatban levő hadműveletekkel kapcsolatos katonai részleteket. Arra sem kívánt kitérni, hogy részt vesznek-e esetleg amerikai különleges alakulatok Tora Bora barlangrendszer ostromában.
Összehangolt támadás
Az Északi Szövetség több szárazföldi csapata és az USA légiereje tegnap összehangolt támadást intézett Afganisztán keleti részén, Oszama bin Laden al-Kaida szervezetének a Tora Bora hegy térségében kialakított harcálláspontjai ellen. Szorab Hán, a szárazföldi hadműveletek irányítója elmondta, hogy az északiak tegnap déltájban a térség mintegy felét ellenőrzésük alá vonták. Az északiak három szovjet gyártmányú T-55-ös harckocsija szakadatlanul lövi a Tora Bora behavazott csúcsai alatt nyíló barlangrendszer bejáratait egy körülbelül két kilométerrel távolabbi dombtetőről. Az amerikai légierő B-52-es repülő erődje több tájékozódó berepülés után két nagy bombát dobott az al-Kaida állásaira. Szorab Hán szerint az al-Kaida emberie harckocsikkal, rakétavetőkkel, nagy- és kiskaliberű aknavetőkkel, valamint géppisztolyokkal rendelkeznek. Az északiak heves ellenállás közepette nyomultak előre. Egy korábbi jelentés szerint az al-Kaida mintegy ezer – túlnyomórészt arab – harcosa sáncolta el magát az ostromlott hegyoldalakon.
Tovább keresik bin Ladent
Afgán törzsi vezetők adatokkal rendelkeznek arról, hogy négy nappal korábban bin Laden még a térségben volt, de jelenlegi tartózkodási helyét illetően csak találgatnak. Szorab Hán egyelőre nem tudott beszámolni egyik fél veszteségeiről sem. E harcokkal egy időben az ország délnyugati részén, Hilmend tartományban mudzsahed vezetők megadásra, illetve a tartomány elhagyására szólították fel az ott lévő tálibokat, mondván: „nem akarunk vérfürdőt, tárgyalásokat szeretnénk”. (m, o, t)
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.