Aggódik az unió a törökországi korrupciós botrány miatt

<p>Aggodalmát fejezte ki az Európai Unió a török kormányra árnyékot vető, egyre mélyülő korrupciós botrány miatt, és sürgette az országot, hogy &quot;átlátható és pártatlan módon&quot; kezelje az ügyet.&nbsp; A török ellenzék bírálta a kormányt, mondván, hogy rendőrségi vezetők elbocsátásával megpróbálja akadályozni a kiterjedt vesztegetési ügy vizsgálatát. A kormány emellett rendeletben szigorította meg a rendőrségi vizsgálatok szabályozását, amit azonban egy bíróság törvényellenesnek nyilvánított.</p>

Stefan Füle, az Európai Bizottság bővítésért felelős tagja üdvözölte a bírósági döntést, hangsúlyozva, hogy a szabályok megváltoztatása aláásta az igazságszolgáltatás "cselekvőképességét".
   

Carl Bildt svéd külügyminiszter a Twitteren szombaton közzétett üzenetében sürgette az EU-tagjelölt Törökországot, hogy térjen vissza az unió által sugalmazott demokratikus reformokhoz.
   

Frank-Walter Steinmeier német külügyminiszter felszólította a török kormányt, hogy derítsen fényt a korrupciós ügyre, függetlenül az érintettek személyétől. A Bild című napilap vasárnapi számában megjelent, előzetesen ismertetett nyilatkozatában Steinmeier úgy vélekedett: a török demokrácia fokmérője lesz az, hogy Ankara milyen mértékben képes felderíteni az ügyet.
    

Hangsúlyozta, hogy Németország nagy figyelemmel követi az ankarai és az isztambuli eseményeket. Törökországot Berlin nagyon fontos partnerének minősítette. Nyomatékosította, hogy a Közel-Keleten, ebben a válságoktól és konfliktusoktól szabdalt térségben  erős Törökországra van szükség, amely külföldre és belföldre is stabilitást sugároz.
   

Törökország mély belpolitikai válságba süllyedt a december közepén kirobbant, a Recep Tayyip Erdogan miniszterelnök közvetlen környezetét is érintő korrupciós botrány miatt. Szerdán lemondott három kulcsfontosságú miniszter, majd néhány órával később Erdogan tíz kormánytag leváltását jelentette be. Pénteken több mint tucatnyi városban már tízezrek követelték a kormány távozását.
   

Erdogan összeesküvésnek, a kormánya elleni bel- és külföldi erők által folytatott "mocskos műveletnek" és a személye elleni támadásnak minősítette a korrupciós botrányt, amely egy pályázati csalások és megvesztegetések gyanújával 14 hónapja indult, nagyrészt titokban lefolytatott vizsgálat eredményeként a hatalom számára is váratlanul robbant ki.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?