Aggodalmak világszerte

Rámalláh/Jeruzsálem/Brüszszel. Világszerte bírálják az izraeli biztonsági kabinet csütörtök esti elvi döntését, amellyel jóváhagyta Jasszer Arafat palesztin elnök kiutasítását Rámalláhból, bár konkrét intézkedést egyelőre nem határozott el. A döntésre reagálva Arafat kijelentette, hogy nem hagyja magát elüldözni.

Mindenütt Arafatot éltették a palesztin tömegek. Az izraeli kormánydöntés rendkívüli mértékben megnövelte a palesztin elnök népszerűségét. ČTK/AP-felvételAz Európai Bizottság szörnyű hibának tartaná, ha az izraeli kormány végrehajtaná az Arafat kiutasításáról hozott elvi döntését – közölte tegnap az intézmény egyik illetékese. Chris Patten külkapcsolatokért felelős biztos szóvivője szerint egy ilyen lépés „az egész térségben súlyos következményekkel járna”. Egyébkélnt az EU egy nappal korábban vette fel a Hamászt a terrorszervezetek listájára. Az Európai Unió soros olasz elnöksége is arra kérte tegnap Izraelt, hogy mondjon le Arafat kiutasításáról, és kerülje az erőszakot.

Arafat közeli munkatársa, Nabíl Abu Rudeina figyelmeztette Izraelt, hogy a kiutasításért nagy árat kellene fizetnie. A palesztin tisztségviselő a nemzetközi közösség, ezen belül az ENSZ BT segítségét kérte egy ilyen lépés megakadályozásához. Az USA ismét a kiutasítás ellen foglalt állást. Richard Boucher külügyi szóvivő hangsúlyozta: nem hiszi, hogy a jelen helyzetben a palesztin vezető kiutasítása hasznos lehetne. A palesztin néphez intézett hadüzenetként értékelte Nabíl Saat palesztin külügyminiszter az izraeli döntést. Ahmed Korei kijelölt miniszterelnök szerint Arafat elűzése vagy egy ellene intézett támadás „szörnyű szenvedéseket hozna az izraeli népnek is”. Simon Peresz volt izraeli miniszterelnök kijelentette, hogy főhadiszállásáról kiűzve Arafat sokkal kártékonyabb lehet, mint most. Az orosz külügy szerint Moszkva nagy aggodalommal fogadta az elvi döntést, amelynek rendkívül negatív következményei lennének a térség már amúgy is bonyolult helyzetében. Az egyiptomi külügyminiszter felhívást intézett az Arafat kiutasítását ellenző országokhoz, hogy lépjenek közbe Izraelnél a döntés visszavonása érdekében. Hoszni Mubarak államfő sürgős üzenettel fordult George Bush amerikai elnökhöz. Kofi Annan ENSZ-főtitkár tegnap a világszervezet genfi központjában újságírók kérdésére válaszolva meggondolatlannak nevezte az izraeli döntést. Kína óva intette Izraelt a határozat végrehajtásától.

Izraeli lapok szerint Saúl Mofaz védelmi miniszter a csütörtök esti vitában nem csupán Arafat száműzését követelte, hanem felvetette fizikai megsemmisítésének lehetőségét is. „Polgáraink biztonsága érdekében ki kell utasítanunk Arafatot. (...) Véleményem szerint ezt meg kell tennünk, és azt sem bánom, ha likvidáljuk” – jelentette ki Mofaz a Maariv című lap szerint.

A megkérdezett izraeliek kétharmada úgy válaszolt egy csütörtöki felmérés kérdésére, hogy Arafatot meg kell ölni vagy száműzni kell. Huszonegy százalék úgy vélekedett, hogy a palesztin vezetőt továbbra is elszigeteltségben kell tartani, 15 százalék szerint viszont vissza kell nyernie mozgásszabadságát, és Izraelnek tárgyalnia kell vele a békés rendezésről. Ugyanezek az izraeliek viszont több mint kétharmad részben úgy ítélték meg, hogy a kiutasítás nem fogja csökkenteni a terrorizmust.

Az al-Aksza Mártírjainak Brigádjai nevű, az Arafat vezette Fatahhoz kötődő szélsőséges csoport tegnap azzal fenyegetőzött, hogy lecsap mindenütt Izraelben, ha a zsidó állam elűzi Arafatot. „Nem lesz határvonal, s nem teszünk különbséget nagyok és kicsik között. Azt mondjuk a bűnöző Saronnak, hogy néped drágán megfizet, és olyan kamikazehullám lesz, amely felrobbant minden élőt Izraelben.”

A kormánydöntés csütörtök esti nyilvánosságra hozatala óta a palesztin városokban egymást érték az Arafat melletti szimpátiatüntetések. A tegnapra virradó éjszaka nyolc palesztin megsérült egy libanoni területen levő palesztin menekülttáborban, mert ismeretlen tettes gránátot dobott egy tüntető tömegbe, amely Arafat elnököt éltette. Izraeli rendőrök tegnap megostromolták a jeruzsálemi al-Aksza mecset előtti teret, miután a feldühödött palesztinok kövekkel dobálták meg az Siratófalnál imádkozó zsidókat. A pénteki nagy ima napján mintegy 35 ezer muzulmán gyűlt össze a mecsetnek helyet adó Templomhegyen, majd fenntről több száz fiatal kövekkel dobálta meg az alant, a Siratófalnál imádkozó zsidókat – idézte Gil Kleiman rendőrségi szóvivőt az AP. Válaszul több tucat rendőr rohanta meg a Templomhegyen lévő teret, s könnyfakasztó, kábító gránátokkal oszlatta fel a tömeget.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?