Ádent bevették a szakadárok

Áden. A dél-jemeni szakadárok kétnapi harc árán tegnap elfoglalták egész Ádent, és a nemzetközileg elismert kormány tagjait az elnöki palotába szorították.A dél-jemeni szakadárok elfoglalták az ádeni kormánynegyedet, és bekerítették az elnöki palotát.

Áden. A dél-jemeni szakadárok kétnapi harc árán tegnap elfoglalták egész Ádent, és a nemzetközileg elismert kormány tagjait az elnöki palotába szorították.

A dél-jemeni szakadárok elfoglalták az ádeni kormánynegyedet, és bekerítették az elnöki palotát. A Maasík-palota a nemzetközileg támogatott jemeni kormány székhelye. A lázadókat az épületet őrző szaúd-arábiai katonák megpróbálták feltartóztatni. Ahmed Obeid bin Daghr miniszterelnök és a kabinet több tagja állítólag a palotában tartózkodik, és arra készül, hogy azonnal elhagyja az országot. A politikusok Rijádban keresnének menedéket, ahol Abed Rabbo Manszúr Hádi jemeni elnök önkéntes száműzetésben él. „A szakadárok bekerítették a palotát, és ők ellenőrzik a főbejáratát” – mondta el a jemeni hadsereg egyik tagja.

Halottak az utcákon

Ádenben harcok zajlanak vasárnap óta, amikor lejárt az ún. Déli Átmeneti Tanácshoz hű szakadár fegyveresek által megszabott határidő a kormány lemondására. A három napja tartó harcokban eddig legalább 40-en vesztették életüket, és 185-en sebesültek meg a Vöröskereszt Nemzetközi Bizottsága szerint. A nemzetközileg elismert jemeni kormány oldalán harcoló, Szaúd-Arábia vezette arab koalíció azonnali fegyverszünetre szólította fel a feleket. Mintegy 15, újonnan besorozott jemeni kormánykatona halt meg egy öngyilkos pokolgépes merényletben tegnap a délkeleti Sabva tartományban – a merénylő a helyszínen életét vesztette, amikor működésbe hozta a járművébe rejtett robbanószerkezetet egy katonai ellenőrző pontnál, ahol a hadsereg különleges erői, az Egyesült Arab Emírségek katonáival vállvetve teljesítettek szolgálatot.

Szétszakadhat Jemen

Jemenben 2014 augusztusa óta polgárháború dúl, amelyben eddig mintegy tízezer ember vesztette életét, és kétmillió vált földönfutóvá. A konfliktus azt követően éleződött ki, hogy az ádeni székhelyű kormány hatalmát megkérdőjelező síita húszi lázadók támogatást kaptak Irántól, majd a Szaúd-Arábia vezette arab koalíció is csatlakozott a harcokhoz Hádi oldalán. A megosztottság fokozódott azután, hogy az arab koalícióban kulcsszerepet játszó Egyesült Arab Emírségek támogatásáról biztosította a térségben kvázi párhuzamos hatóságként működő Déli Átmeneti Tanács vezetőjét, Ajdarúsz az-Zubajdit. A korábban ádeni kormányzóként szolgáló Zubajdit Hádi távolította el tisztségéből 2017 áprilisában, éket verve ezzel a kormányerők és az addig velük egy oldalon harcoló szakadárok közé. Az országban uralkodó kaotikus állapotokat számos terrorszervezet, köztük az Arab-félsziget al-Kaidája és az Iszlám Állam használja fel arra, hogy a térségben berendezkedjen és folytassa működését. Dél-Jemen évtizedekig független állam volt, mielőtt 1990-ben összeolvadt volna Észak-Jemennel.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?