Washington. A Jordán folyó nyugati partján Izrael által tervezett kerítés létesítése ellen kezdett kampányt csütörtökön Washingtonban Mahmúd Abbász palesztin miniszterelnök. Abbász látogatását történelminek minősítik az Egyesült Államokban, tegnap fogadta őt George Bush elnök.
Abbász Amerikában
Washington. A Jordán folyó nyugati partján Izrael által tervezett kerítés létesítése ellen kezdett kampányt csütörtökön Washingtonban Mahmúd Abbász palesztin miniszterelnök. Abbász látogatását történelminek minősítik az Egyesült Államokban, tegnap fogadta őt George Bush elnök. Erről a találkozóról lapzártáig nem érkezett jelentés. Az amerikai várakozások ellenére a palesztin miniszterelnök nem a legkedvezőbb előjelek közepette érkezett Washingtonba. Az izraeli kormányfővel, Ariel Saronnal tartott legutóbbi találkozója ugyanis nem sok eredményt hozott, változatlanul nehéz dűlőre jutnia a szélsőséges palesztin szervezetekkel, sőt az elégedetlenkedő palesztin parlament épp indulásának előestéjén jelentette be, hogy Abbász hazatérte után bizalmi szavazást tart a kormányfő sorsáról. Ami egyben azt jelenti, hogy Mahmúd Abbásznak valami eredményt az USA-ban mindenképp el kell érnie. Ennek egyik eleme lehet, hogy Washington már előre jelezte: nem támogatja az Izrael által a nagyobb biztonságra való hivatkozással létesítendő, a ciszjordániai palesztin területeket lezáró falat. Abbász kíséretében van Mohamed Dahlan palesztin belbiztonsági miniszter, aki Condoleezza Rice nemzetbiztonsági tanácsadóval a palesztin fegyveres csoportoktól lefoglalt fegyverek megvásárlásáról tárgyalt. Dahlan egyenként hatezer dollárt ajánlott a fegyveres palesztin csoportoknak arra az esetre, ha beszolgáltatják illegális fegyvereiket a palesztin hatóságoknak. Elképzelése szerint az ehhez szükséges pénzt a brit és az amerikai kormány, valamint az EU biztosíthatná.
Izraelben tegnap hivatalosan bejelentettek több intézkedést az izraeli–palesztin békefolyamat előmozdítása érdekében, alig néhány órával Abbász Fehér Házba érkezése előtt. Az izraeli intézkedések között szerepel palesztin foglyok százainak szabadon bocsátása – pontos számot nem közöltek –, három jelentős katonai úttorlasz lebontása Ciszjordániában és két újabb város átadása a palesztinoknak, ugyancsak a Jordán nyugati partján. A két város nevét még nem közölték. (MTI)
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.