A V4-csúcs percről percre

Budapest |

<p>Megkezdődött a visegrádi országok (V4) kormányfőinek csúcstalálkozója kedd délelőtt Budapesten, az Országház épületében. Orbán Viktor miniszterelnök szlovák, cseh és lengyel kollégáját, Iveta Radičovát, Petr Nečast és Donald Tuskot látja vendégül.</p>

13:52
Donald Tusk: az unió új tagjainak be kell bizonyítaniuk az erejüket
Az EU új tagállamainak be kell bizonyítaniuk, hogy nem gyengébbek vagy rosszabbak, mint a régiek, ehhez hozzájárulhat, hogy a visegrádi együttműködés (V4) példaértékű az egész unió számára - jelentette ki Donald Tusk lengyel miniszterelnök a V4-kormányfők keddi budapesti találkozója után tartott sajtótájékoztatón.
Közép-Kelet-Európa azzal is példát mutathat az EU-nak, hogy bátor reformokkal igyekszik válaszolni a válság kihívásaira - tette hozzá a lengyel kormányfő.
Kérdésre válaszolva Donald Tusk úgy fogalmazott: nem aggódik a lengyel gazdaság helyzete miatt, hiszen az előrejelzések bizakodóak, így szerinte nem kell "túlértékelni" a lengyel zloty mozgását.

13:42

Petr Nečas: az energiabiztonság megteremtése létfontosságú a visegrádi országoknak
Az energiabiztonság megteremtése az egyik legfontosabb feladat a visegrádi országok (V4) számára, mivel így csökkenthető lenne Közép-Európa kiszolgáltatottsága - mondta Petr Nečascseh miniszterelnök a V4 kormányfőinek keddi budapesti találkozója után.
Az energiaellátás jelenlegi helyzetéből adódó hátrányokat minden V4-tag érzékelte az elmúlt években, ezért az energiabiztonság kialakítása rendkívül sürgető, ezt a célt az energetikai hálózatok összekapcsolásával lehetne elérni - jelentette ki a cseh kormányfő a csúcstalálkozón áttekintett kérdésekről szólva.
Petr Nečasa tanácskozás utáni sajtótájékoztatón azt mondta: az EU fontos dokumentumokat készít elő ebben az ügyben, a V4-nek pedig az a feladatuk, hogy minél hatékonyabban képviseljék érdekeiket.

13:36

Orbán: a 3,8 százalékos hiány az egyetlen konkrét elvárás Magyarországgal szemben
A Nemzetközi Valutaalap (IMF) és Magyarország között létrejött szerződés alapján az egyetlen konkrét elvárás Magyarországgal szemben a 3,8 százalékos költségvetési hiány, ezt az ország be is fogja tartani; az azonban, hogy ezt hogyan teszi, kizárólag nemzeti felelősség - közölte Orbán Viktor kedden.
A miniszterelnök a visegrádi országok (V4) kormányfőinek budapesti csúcstalálkozója után tartott sajtótájékoztatón újságírói kérdésre kijelentette: ennek az évnek a végén Magyarország költségvetési hiánya nem lehet 3,8 százaléknál magasabb, és nem is lesz. Ezen kívül minden más kérdésben - folytatta - a tárgyalás az IMF és Magyarország között "illetéktelen", az pedig, hogy a hiányt hogyan kell betartani, kizárólagos nemzeti felelősség - hangsúlyozta Orbán Viktor.
A kormányfő úgy fogalmazott, hogy a Magyarország és az IMF közötti tárgyalások ügyében "annyi fűt-fát, tücsköt-bogarat" összehordtak, hogy egyáltalán nem lepődik meg, ha az emberek nehezen ismerik ki magukat ebben az ügyben.
Kifejtette: a Nemzetközi Valutaalap és Magyarország között 2008-ban létrejött szerződés ez év októberében lejár. E szerződésben azt rögzítették, hogy Magyarország 2010-ben 3,8 százalékos költségvetési hiánnyal gazdálkodik; ez az egyetlen konkrét elvárás az országgal szemben. "Ezt a szerződést betartjuk" - jelentette ki.
Ezzel a 3,8 százalékos költségvetési hiánnyal Magyarország az Európai Unió 27 tagállama között az 5-6. helyen található - tette hozzá.
Ugyancsak újságírói kérdésre Orbán Viktor azt mondta: a piacok kérdésébe nem kíván beavatkozni, "a piacoknak megvan a gazdája; reagálnak, ahogy reagálnak". Hozzáfűzte, a piacok kalkulációjához egyetlen dologgal tud hozzájárulni, azzal, hogy a Magyarország által vállalt nemzetközi kötelezettséget betartják.

13:26

Radičová: intenzívebb lesz az együttműködés a visegrádi országok között
A visegrádi országok (V4) gyorsan megállapodtak abban, hogy intenzívebbre fogják az együttműködést, és ezentúl az EU-csúcsok és a Tanács ülései előtt is találkozni fognak az államok vezetői - jelentette be Iveta Radičová szlovák miniszterelnök a V4 kormányfőinek keddi budapesti találkozója után tartott sajtótájékoztatón.
Az együttműködésben azt kell nézni, ami összeköti a tagokat, nem pedig a különbséget kell keresni - emelte ki Iveta Radičová.
A szlovák kormányfő elmondta: Szlovákia július 1-jén vette át Magyarországtól a V4 soros elnöki tisztét, s az elkövetkező egy évben három kérdésre helyeznek különös hangsúlyt: a gazdasági válság okozta károk kezelésére, az energiabiztonság megteremtésére és a közép-kelet-európai érdekek hatékonyabb uniós képviseletére.

12:39
Orbán: Közép-Európa megújult
Közép-Európa megújulását emelte ki Orbán Viktor a visegrádi országok (V4) kormányfőinek keddi budapesti csúcstalálkozója után tartott sajtótájékoztatón. A miniszterelnök közép-európai együttműködést szorgalmazott, hogy a vasfüggönyt ne váltsa fel "pénzfüggöny".
A lengyel miniszterelnök 2007-es választási sikerére utalva úgy fogalmazott: a varsói expressz megérkezett Budapestre, látogatást tett Pozsonyban, és Prágát sem hagyta érintés nélkül. Ez számára azt jelenti, hogy Közép-Európa megújult, Közép-Európában az emberek komoly változásokat akarnak - mondta.
A kormányfő szerint ma komoly igény van Közép-Európában a közép-európai együttműködés rendszerének felépítésére.
Orbán Viktor azt mondta, ma a napnál világosabb: "ha nem akarjuk, hogy a vasfüggönyt pénzfüggöny váltsa fel (...), akkor a közép-európai államoknak együtt kell egymással működniük".

10:25
Megkezdődött a plenáris tárgyalás

Az esemény a hivatalos fotózással vette kezdetét jelentős hazai és nemzetközi sajtóérdeklődés mellett. A kormányfők várhatóan délben tartanak sajtótájékoztatót.
A magyar delegáció tagjai között van Orbán Viktor mellett Szijjártó Péter, a miniszterelnök szóvivője, Varga Mihály, a Miniszterelnökséget vezető államtitkár, Németh Zsolt, a Külügyminisztérium parlamenti államtitkára és Gottfried Péter, a kormányfő külgazdasági főtanácsadója.
Az MTI úgy tudja, délután Orbán Viktor szlovák és cseh kollégájával folytat majd kétoldalú megbeszélést. Az Iveta Radičovával folytatott találkozó az első alkalom lehet a vitás kérdések rendezésére az új budapesti és az új pozsonyi kabinet között. (Donald Tuskkal már június 1-jén négyszemközt tárgyalt Orbán Viktor Varsóban, első külföldi hivatalos látogatásán.)
Iveta Radičová ugyanakkor a találkozó előestéjén hangsúlyozta, Szlovákia álláspontja változatlan a magyarországi kettős állampolgárság ügyében. A szlovák kormányfő a cseh miniszterelnökkel folytatott hétfői tárgyalás után kijelentette, Pozsony szokatlannak tartja a magyar kormány és Orbán Viktor miniszterelnök eljárását. "Ha a közép-európai térségben bármiféle feszültség keletkezik két szomszédos ország között, az az egész közép-európai térséget, a régió összes országának érdekeit veszélyezteti" - mutatott rá Radičová. Mindkét kormányfő hangsúlyozta, hogy ezt az álláspontot fogják képviselni a V4-tanácskozáson is.
Magyar kormányzati források arra hívták fel a figyelmet, hogy a keddi V4-csúcs egy "új filozófia" kialakítását szolgálhatja, hiszen a négy állam kormánya közül három - a magyar, a szlovák és a cseh - a közelmúltban alakult meg, és mindhárom jobboldali, illetve jobbközép, hasonlóan a lengyelhez, amelyet 2007 vége óta vezet Donald Tusk.
A keddi V4-csúcsot az után rendezik meg, hogy július 1-jén Szlovákia átvette a visegrádi csoport soros elnöki tisztjét a posztot az előző egy évben betöltő Magyarországtól. Az elnökségi munkaterv elfogadásakor Szlovákia folyamatosságot ígért a négyek tevékenységében. Az ország szeretne megfelelni a vele szemben megfogalmazott régiós, illetve európai uniós és NATO-s igényeknek, ugyanakkor szeretné érvényesíteni saját érdekeit is.
Martonyi János külügyminiszter a múlt héten egy bécsi előadásában azt mondta, hogy az új kormány a visegrádi csoportnak új lendületet adva ki akarja bővíteni a magyar Közép-Európa-politikát.
A V4 a Cseh Köztársaság, Szlovákia (1993. január 1-jéig Csehszlovákia), Magyarország és Lengyelország intézményesített együttműködési kerete, amely 1991-ben jött létre, hogy segítse a közép-kelet-európai térség három rendszerváltó országának euroatlanti integrációját. A négy ország európai uniós és NATO-csatlakozásával a visegrádi csoport új célokat határozott meg: hosszú távú együttműködést kívánnak kialakítani a felzárkózást segítő strukturális és kohéziós alapok ügyében, a közös agrárpolitika, a kül- és biztonságpolitika kérdéseiben, a schengeni határőrizeti rendszer működtetésében és a transzatlanti kapcsolatok erősítésében.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?