A sajtó szerint az olasz államfő a tőzsde szerint írja ki a választásokat

Róma |

<p>Zuhanással reagált hétfőn a milánói tőzsde Mario Monti kormányfő lemondására és az olasz sajtó szerint Giorgio Napolitano államfő a pénzpiac alakulása szerint dönt a parlamenti választások időpontjáról.<br />&nbsp;</p>

Monti távozásával vihar söpört végig a pénzpiacon. A kormány több hónapos munkája semmisült meg a milánói tőzsde hétfői megnyitása utáni néhány óra alatt - kommentálták a részvényzuhanást az olasz média gazdasági tudósítói.
   
Úgy vélték, Napolitano a tőzsde alakulása szerint határoz a parlamenti választások időpontjáról. Ha a következő napokban a pénzügyi helyzet válságossá válik, az államfő a lehető legkorábbra tűzi ki a voksolást.
   
Napolitano úgy nyilatkozott, hogy egy hét múlva, szokásos karácsony előtti üzenetében jelenti be döntését. Sajtóértesülések szerint az államfő már karácsony előtt feloszlathatja a parlamentet rögtön a költségvetési törvény elfogadása után. A választásokat február 10-24. között tarthatják meg.  
   
"Lemondásom elkerülhetetlen volt. Elveszítettem a parlamenti többséget. Most viszont aggódom az egész olasz belpolitikai helyzet miatt" - hangoztatta Monti a baloldali La Repubblicának nyilatkozva. Esetleges miniszterelnöki jelölésére úgy reagált, hogy erre most nem tud választ adni. Monti hétfőn Oslóban a Nobel-békedíj átadási ünnepsége alkalmából tájékoztatja az EU vezetőit az itáliai helyzetről.  
   
"Hányan szavaznának Olaszországban Montira?" - kérdezte a Corriere della Sera. A milánói napilap szerint "krokodilkönnyeket hullatnak azok, akik most azt állítják, Itália nem lehet meg Monti nélkül (...) miközben egy éven át keserű orvosságként tűrték el".
   
A Corrierének nyilatkozó Angelo Bagnasco, az olasz püspöki kar (Cei) elnöke hangsúlyozta, hogy "nem lehet pokolba küldeni az olaszok eddig tett erőfeszítéseit".
   
A Berlusconi család birtokolta Il Giornaléban az jelent meg, hogy "a válságot Németország robbantotta ki és a Berlin diktálta római szakértői kormányra semmi szükség nem volt, mivel csak recesszióba taszította az országot".
   
"Nem félünk Montitól (...) de kíváncsi vagyok, van-e mersze a választásokon indulni, miután én megengedtem neki, hogy kormányfő legyen" - hangoztatta Berlusconi. Martin Schulzról, aki Berlusconi visszatérését az európai stabilitást fenyegető veszélynek nevezte, Berlusconi azt mondta, "elfogadhatatlan, hogy az Európai Parlament elnöke így nyilatkozzon az olasz belpolitikáról".
    Az IlSole24Ore szerint az olaszokat nem a pártok, hanem a túlzott adóteher foglalkoztatja.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?